Kategoriler
Genel

Türk oyunu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 20 kişilik ekiple 3 ayda geliştirdiği oyunla 200 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Türk oyun şirketini ziyaret etti. Loop Games Kurucusu Mert Gür, Türkiye’de oyun sektörünün hızlı büyüdüğünü belirterek, “Bu tarafa odaklanıp büyük oyun firmaları oluşturabilirsek kimse bize yetişemez” ifadelerini kullandı.

Bakan Varank, 2019’da kurulan ve Hacettepe Teknokent’te yer edinen Loop Games isimli oyun şirketine ziyarette bulundu. Varank’a, ziyaretinde endüstri ve Teknoloji Bakanlığı Ar-Ge Teşvikleri Genel Müdürü Bilal Macit de eşlik etti. Burada Loop Games Kurucusu Mert Gür’den bilgi alan Varank, şirket çalışanlarıyla sohbet etti. Varank, geçen yıl şirketin 7 kişilik bir ekibin bulunduğunu, bu yıl ise şirkette 20 kişinin çalışmış olduğunı belirterek, “20 kişilik ekip, 3 ayda yaptığı bir oyunu satıp Türkiye’ye 200 milyon dolar ihracat geliri getirdi” dedi. Şirketin 200 milyon lira da vergi ödediğine işaret eden Varank, “Yeni iktisat dediğimiz, katma değerli ekonomi dediğimiz olay burada” diye konuştu.

Varank, Türkiye’de oyun sektörünün çok iyi ilerleme sağlamış olduğuna dikkati çekerek, bu alanda ülkeden 2 “unicorn” çıktığını ve Türk şirketlerinin iyi yatırımlar aldığını söylemiş oldu. Loop Games Kurucusu Mert Gür de Türkiye’de oyun sektörünün hızlı büyüdüğünü ifade ederek, “Türkiye şu an sektörün en iyilerinden. Tüm dünya da bunu kabul ediyor. Bu tarafa odaklanıp büyük oyun firmaları oluşturabilirsek kimse bize yetişemez” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Sektörde insan deposunın ileri teknik düzeyde bulunduğunu vurgulayan Gür, finans sektörü gibi öteki alanlardan da oyun sektörüne ilgi gelmeye başladığını bildirdi. Gür, Türkiye’de sektöre verilen desteklerin öteki ülkelere nazaran iyi durumda olduğunu sadece bu desteklerin dünyada yeteri kadar bilinmediğini dile getirdi. Oyun sektöründeki maaşların da yurt dışıyla rekabet edebildiğini belirten Gür, “Tersine beyin göçü bile var bu şirkette” ifadesini kullandı. Bakan Varank ayrıca, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Mehmet Cahit Güran ile Hacettepe Teknokent Genel Müdürü Veysel Tiryaki’den Teknokent’in çalışmaları ve yeni projelerine ilişkin informasyon aldı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir