Kategoriler
Genel

TÜRK SİHA’LARI

Yunanistan Türk SİHA’larına deva arıyor: Sav’aş uçaklarıyla bile belirleme edemiyoruz
Yunanistan, Türkiye’nin ilerlettiği sil’ahlı ve sil’ahsız insansız hava araçlarına (SİHA-İHA) karşı kendi sav’unmasını geliştirmeye çalışıyor. Yunan gazetelerine göre hükümet, Türk İHA’larına karşı sav’unma yöntemleri arayışını hızlandırdı.

Yunan basını, Atina’nın İsrail yapımı Heron ve ABD yapımı MQ-9 İHA ve SİHA’ları edinmek amacıyla İsrail ve ABD ile müza’kereleri sürdürdüğünü yazdı.

Kathimerini gazetesinin İngilizce yayınına göre “Bu çerçevede İHA’ların uçuş esnasında yönünü değiştirebilecek ya da görüşünü en’gel olan ya da bu sil’ahların kumanda merkezlerine araya girmek edilebilecek” elektronik sistemler gözden geçiriliyor.

Fransız yapımı bu tür bir sistem geçen hafta Yunan Hava Kuvvetleri’ne sunulmuştu.

Bu çalışmalara paralel olarak İsrail yönünden tasarlanan ve “Demir Kubbe” adı verdiği hava sav’unma sistemi ile alakalı görüşmeler de sürüyor.

“ATİNA KENDİ İHA’LARINI GELİŞTİRMEK İSTİYOR”

Yunan basınında son dönemde sık sık, Türk İHA’ları ve bilhassa muhabere yerlerinde yer alan “Bayraktar TB2” tarzı SİHA’ların görevleri ve yetenekleri detaylarıyla irdeleniyor.

Konuyla alakalı birtakım yorumlarda, bugüne kadar lüzum İsrail’den lüzum ABD’den İHA kiralayan Yunanistan’ın, bundan bu tür kendi İHA ve SİHA’larını ilerletmesi amacıyla, ABD’de ya da başka ilerlemiş ülkelerde yaşam sürdüren başarılı Yunan bilim insanlarını ülkeye çağrı etmesi de önerildi.

Kathimerini Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Alexis Papachelas, nisan ayı ilk haftalarında kaleme aldığı makalesinde, “Bayraktar’ın mucidi Selçuk Bayraktar’ın ABD’de MIT üniversitesinde eğitim görürürken, İHA amacıyla ilhamı bir Yunan profesörden aldığını” öne sürmüştü.
“MOSKVA’NIN BATIRILMASINDA ÖNEMLİ BİR ROL OYNAMIŞ OLABİLİR”

Naftenboriki gazetesi de, “Bayraktarların muhabere yöntemlerini değiştirdiğine”; Azerbaycan, Libya ve son olarak da Ukrayna’da mühim rol oynadığına ilgi çekti.

Gazete, bu sil’ahların Rusya’nın Karadaniz Filosu’nun amiral gemisi Moskva’nın batmasında mühim rol oynamış olabileceği iddialarına yer verdi.
“YUNAN SAV’AŞ UÇAKLARI TÜRK İHA’LARI TESPİTTE Z’ORLANIYOR”

Ta Nea gazetesi ise, bugüne kadar “Ege’deki Yunan hava sahasının Türk muhabere uçakları yönünden daimi ihlal edildiğinden” şikayetçi olan Yunanistan’ın, şimdi bu şikayetlerine “Türk İHA’larının uçuş ihlallerini” de eklediğini belirtti.

Gazeteye göre Yunanistan hükümeti, Ege’deki “hava sahası ihlallerine” karşı alınabilecek önlemler üstünde çalışıyor.

Yunanistan Hava Kuv’vetleri’nin basında çıkan iddialarına göre, “Türkiye’nin Ege’de gerçekleştirdiği tat’bikatlarda İHA’lar da kasıtlı ya da kasıtsız olarak adalar üstünde Yunan hava sahasını ihlal ediyor”.

Televizyonlardaki münakaşa programlarında as’keri uzmanlar, İHA’ların keşif uçuşları yaptığını öne sürdü. Uzmanlar, Türk jetlerini “önleme/püs’kürtme amaçlı” havalanan Yunan muhabere uçaklarının İHA’ları belirleme etmekte zorlandıklarına ilgi çekti.

İHA’ların Yunan hava kuv’vetlerinin “baş ağrısı” durumuna geldiğine inanlardan biri olan iktidar partisi milletvekili emekli general Nikos Manolakos.
“KENDİ İHA’LARIMIZI GELİŞTİRMEKTE ÇOK GEÇ KALDIK”

Yunan devlet radyosu ERA’ya konuşan Manolakos, “Yunanistan’ın kendi İHA’larını geliştirmekte çok geç kaldığını” söyledi.

Ancak Tesalya Üniversitesi’nde Yunanistan yapımı İHA’lar üstündeki çalışmalardan şimdilik beklenen randımanın sağlanamadığı, Yunan Hava Kuvvetleri’nin “acilen bir çözüm arayışı içersinde olduğu” v’urgulanıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir