Kategoriler
Genel

TÜRK SİHA’LARI

Batı’nın planı meydana çıktı… Türk SİHA’larını kopyalayacaklar!
Rusya’ya karşı sav’unma harcamalarını artıran Avrupa Birliği, Bayraktar TB2 SİHA’ların üretimi amacıyla Türkiye’ye ortaklık öneri edebilir. Ancak bu plan Fransa yönünden bozulmak isteniyor.

ShiftDelete.Net’in haberine göre Avrupa Birliği yetkilileri mümkün bir Bayraktar TB2 ortak üretim anlaşmasına sıcak bakıyor. Her ne kadar bu İHA ve SİHA’ların sahadaki başarılı olmasını kabullenseler de bu işbirliğini istemeyen birtakım üyeler de sahip olunan. Bunların başında ise Avrupa’nın en büyük güçlerinden Fransa geliyor.

Fransa’dan Bayraktar TB2 SİHA’ları kopyalama önerii
İlk olarak Fransa’da tespit edilen haftalık ekonomi dergisi Challanges’te yer alan habere göre, Fransız ordusu bir süredir Bayraktar TB2 SİHA’ların benzerlerini geliştirmeye çalışıyor. Buna ek olarak Fransa, AB’nin halihazırda 118 milyon Euro bütçe ayırarak üretmeyi planladığı Euro-drone projesi yerine tabiri caizse çakma TB2’leri üretmesini istiyor.

Fransa’nın bu konudaki asıl hed’efi, birim maliyeti on milyonlarca Euro olan ve uzun seneler geliştirme süreci devam edecek İHA’lar yerine Türkiye’nin kendini 4 değişik sav’aşta ve ter’örle mücadeleden natural af’etlere kadar kendini pek çok cephede kanıtlamış SİHA’larını kopyalamak.

Üstelik birim maliyetini de 5 milyon Euro’nun altına getirmeyi planlıyorlar. Hem de üretim hattından çok süratli çıkabilen bu İHA-SİHA’lar, hem adet hem maliyet hem de performans manasında halihazırda plan edilen sistemden çok daha karlı olacak. Buna ek olarak, sahip olunan tesislerini büyütmeden çok daha çok ülke amacıyla üretim ve dağıtım yapabilecekler.

Bu sebeple Avrupa Birliği yetkililerinin Bayraktar TB2 SİHA’ların ortak üretimi konusundaki kanaatleri de Fransa yönünden sunulması plan edilen mümkün anlaşmaya kayabilir. Öte yandan bunu yapabilecek teknolojileri de sahip olunan. Yani Türkiye ile mümkün bir teknoloji aktarması yapmalarına da lüzum kalmayacaktır.

Ancak kuşkusuz ki bu anlaşmayı seçerlerse, Bayraktar TB2 SİHA’ların ve Baykar’ın halihazırda sahip oldukları deneyim ve büyük birikimden mahrum kalacaklar. Çünkü her ne kadar gökyüzündeki asli kurallar bütün uçan vasıtalar amacıyla geçerli olsa da ülkemizin sahip bulunduğu ANKA, Bayraktar AKINCI ve AKSUNGUR da dahil hiç bir İnsansız Hava Aracı, Bayraktar TB2’ler kadar t’ank, z’ırhlı araç, ilerlemiş hava sav’unma sistemleri ve binlerce başka düşman etkenini tesirsiz duruma getirmedi.

Buna ek olarak, Bayraktar TB2 SİHA’ların ilerlemiş ve katlanır bir versiyonu olan TB3’lerin bu sene ortamında Deniz Kuvvetlerine teslim edilecek olan TCG Anadolu amfibi sal’dırı gemisinde kullanılmak üzere hazır duruma getirilmesi bekleniyor. Dolayısıyla AB, şayet Fransa tarafını seçerse, bu ve aynısı geliştirmelerde de Türkiye’den en az 5 sene geride olacak. Zira yeni geliştirilecek TB2 kopyası düzenin bile en erken 2025’te envantere girebileceği söyleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir