Kategoriler
Genel

türk siha’ları

Türk SİHA’larına yeni yol göründü
Karabağ’da gösterdiği üstün performansla dünya manşetlerine ‘Oyun değiştirici’ olarak yansıyan Sil’ahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) Bayraktar TB-2’ler son dönemde tekrar gündem oldu. Baykar Sav’unma CEO’su Haluk Bayraktar, Bayraktar TB-2’lere Asya’dan yoğun ilgi bulunduğunu belirterek, “Biz Asya ülkelerine Çin’den daha iyi bir alternatif sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de yerli ve milli olarak tasarlanan Bayraktar TB2 SİHA’lar başarı ile dünya sahnesinde tekrar gündem oldu. Yabancı ajanslar, Türk SİHA’larını “Uzun men’zilli bir sav’unma kuv’veti” olarak nitelendirdi.

Bayraktar TB-2’ler, 2018’de Katar’a ilk ihraç edildiğinden bu yana, Türkmenistan ve Kırgızistan da dahil olmak üzere 19 dışsatım uyuşması imzaladı. Bu dışsatım uyuşmalarına yalnızca son üç ayda altı yeni uyuşma daha eklendi.

“Çok ilgi gösteriyorlar”
Sabah’ın haberine göre, Baykar Sav’unma CEO’su Haluk Bayraktar, Nikkei Asia’ya yaptığı açıklamada, “Çin, çevresindeki çoğu Asya ülkesine insansız hava aracı satmaya hevesli olmayacak ve biz bu ülkelere daha iyi bir alternatif sunuyoruz. Çok ilgi gösteriyorlar” dedi.

Bir başka büyük sav’unma şirketi olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI), Kasım ayında ANKA (phoenix) insansız hava araçları amacıyla Kazakistan ile asli bir uyuşmaya vardı. TAI, Mart ayı sonucunda Malezya’nın Kuala Lumpur kentinde düzenlenecek 17. Sav’unma Hizmetleri Asya Fuarı ve Konferansı’na katılacak ve burada Çin ve ABD gibi ülkelerle insansız hava aracı ihalelerini kazanmak amacıyla yarışacak.

TUSAŞ’ın geçtiğimiz sene Türk ordusunun envanterine katılan yeni kuşak sil’ahlı insansız hava aracı Aksungur (gyrfalcon), 50 saat uçabiliyor ve bir İHA amacıyla seyrek tespit edilen sonobuoy alternatiflerine sahip. Gelişmiş dedektörler ve sensörlerle donatılmış, denizaltı karşıtı muhabere ve deniz devriyesi görevlerini gerçekleştirebilen İHA’nın Hint-Pasifik ülkeleri amacıyla çok makul bulunduğu ifade ediliyor.

Endonezya, Baykar’ın Akıncı (raider) ya da TAI’nin AKSUNGUR insansız hava araçlarını satın alırsa, Güneydoğu Asya’da ülkesine “uzun menzilli bir sav’unma kuv’veti varlığı” sağlayacağını söyledi.

Endonezya’nın Ankara Büyükelçisi Lalu Muhammed İkbal, Kasım ayında bir Türk sav’unma endüstri internet sitesine yaptığı açıklamada, “Türkiye’den insansız hava araçları satın alma olasılığından bahsediyoruz. İşbirliğinin yalnızca tedarikle sınırlı kalmamasını, aynı vakitte güvenilir teknoloji aktarması ve içermesini umuyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir