Kategoriler
Genel

TÜRK SİHASI

Yunanistan’dan Türk S/İHA’larına karşı ‘Iron Dome’ ve ‘Drone Dome’ hamlesi
Türkiye’nin sil’ahlı/sil’ahsız insansız hava araçlarındaki (S/İHA) üstünlüğünü dert edinen Yunanistan, çözüm arayışında. Yunanistan’ın köklü gazetelerinden Ta Nea, Atina yönetiminin bu hususta İsrail’in kapısını çaldığını ileri sürdü.

Türkiye’nin yerli imkanlarla ürettiği S/İHA’lar, sav’aşların seyrini değiştirdi. Uluslararası basınında da ile ilgili sık sık haberler duyurduğu Türk SİHA’ları, Yunanistan’ın en büyük kaygı kaynaklarından biri.
İKİ FARKLI SİSTEMİ DEĞERLENDİRMEYE ALDILAR

Yunanistan’ın köklü gazetelerinden Ta Nea’da yer alan habere göre Atina, Türkiye’nin İHA’lardaki üstünlüğüne karşı İsrail’den rok’et ve İHA’lara karşı koruyucu iki değişik sistemi edinme fikrini değerlendiriyor.
İSRAİLLİ BAKANDAN BİLGİ ALDI

Değerlendirilen sistemlerden birinin Demir Kubbe Hava Sav’unma Sistemi (Iron Dome), diğerinin “Drone Dome” bulunduğu belirti edilen habere göre, Yunanistan Sav’unma Bakanı Nikos Panayotopulos’un İsrail ziyaretinde bu sistemler ile ilgili kendine bilgi verildi.
“İHA’LARI VE FÜZ’ELERİ DURDURABİLİR”

Haberde, “Drone Dome” düzeneğinin istenmeyen İHA’ların bağlı oldukları istasyonlarla iletişimini kesebileceği belirtilerek, “Demir Kubbe” düzeneğinin ise hem İHA, hem de roketlere karşı koruma sağlayabileceği sav’unuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir