Kategoriler
Genel

TÜRK ZIRHLILARI

Türk z’ırhlıları Avrupa’da boy gösterdi
Türk sav’unma sanayii yönünden yerli ve milli imkânlarla imal edilen “Ejder Yalçın” ve “Yörük 4×4” z’ırhlı araçlarının havan sürümleri Macaristan’da boy gösterdi.

Macaristan’da Ejder Yalçın ve Yörük 4×4 taktik tekerlekli z’ırhlı araçların dışsatımına yönelik sözleşme imzalayan, vatan dışındaki ilk organik yapılanmasını da burada kuran Nurol Makina, ülkedeki hareketlerini yoğunlaştırıyor.

Macaristan’a yönelik faaliyetlere 2019 seneındaki sözleşmeyle başlayan şirket, geçtiğimiz sürede çok sayıda aracın teslimatını gerçekleştirdi. Nurol Makina, Macaristan’ın talep ve gereksinimleri tarafında sahip olunan araçların değişik sürümlerinı tanıttı.


Macar Sil’ahlı Kuv’vetlerinin Bakony Sav’aş Eğitim Merkezi’nin eğitim sahasında düzenlenen etkinlikte, Macaristan’ın Gidran adını verilen Ejder Yalçın ile Yörük 4×4’ün zır’hlı personel taşıyıcı ve havan aracı sürümleri sergilendi. Araçların arazi performansı değerlendirilirken Ejder Yalçın’la 120 milimetre havan ile atışlar gerçekleştirildi. Yörük 4×4’ün havan versiyonu ise 81 milimetre havan sistemiyle tanıtıldı. Araçlarda, kullanıcı isteği tarafında Rheinmetall şirketinin h’avan sil’ahlarına yer verildi.

Her iki araca yönelik 10’dan çok ülkeyle dışsatım sözleşmeleri imzalayan Nurol Makina, Ejder Yalçın’ın havan aracını da vatan dışına satmayı başarmıştı.
Şirket, kullanıcıların gereksinimleri tarafında geçtiğimiz sene Ejder Yalçın Havan Aracı’nı geliştirdi. Yörük 4×4’ün pikap versiyonunu yapan şirket, daha sonra araca havan birleşik etti.
Yüksek ti’tizlikte darbe kabiliyeti
Konvansiyonel ve asimetrik harekat ortamlarında komando, piyade, motorlu ve mekanize piyade birliklerinin görmeden at’eş desteği ihtiyacını karşılayabilecek havan araçlarında, 81 ve 120 milimetre h’avan silahı, yarı otomatik mühimmat yükleme sistemi, mühim’mat depolama sistemi ve at’ış denetim sistemi bulunuyor.

Araçların yüksek stabilitesi, darbeların yüksek t’itizlikte yapılmasına imkân sağlıyor. Ejder Yalçın ve Yörük h’avan araçları her türlü arazide sahip oldukları yüksek hareket kabiliyeti sayesinde, at’ış ardından hızla ve emniyetle yer değiştirebiliyor. Böylece aracın düş’man nedenler yönünden belirleme edilmesi z’or duruma geliyor.

“İleri gözetleyici aracı” olarak da vazife yapma kabiliyetine sahip “keşif izlenim aracı” konfigürasyonuyla koordinasyon içinde, büyük t’itizlikte belirleme edilen hed’efler, “h’avan aracı” yönünden etkili şekilde at’eş altına alınabiliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir