Kategoriler
Genel

TÜRK ZIR’HLILARI

Türk zır’hlıları kardeş ülkede! İlk kez görüldü
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Mihriban Aliyeva, “İçişleri Bakanlığı İç Birlikleri” amacıyla Ağcabadi’de inşa edilen as’keri kampüsün açılışına katıldı. Açılışta Azerbaycan’a ihraç edilen “Otokar Cobra II”ler ilk kez görüldü.

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı’ndan oluşturulan açıklamada, “13 Şubat’ta Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Sil’ahlı Kuvvetlerin Muzaffer Başkomutanı İlham Aliyev ve First Lady Mehriban Aliyeva, İçişleri Bakanlığı İç Birliklerinin Ağcabadi eyaletinde yeni inşa edilen as’keri kampüsünün açılışına katıldı.

İçişleri Bakanı Albay General Vilayat Eyvazov ve İç Birlikler Komutanı Korgeneral Şahin Mammadov, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Muzaffer Başkomutan İlham Aliyev’e bilgi verdi. As’keri kampüste oluşturulan çalışmaların altını çizen Bakan Vilayat Eyvazov, 6,2 hektarlık bir kısmı kaplayan as’keri kampüsün inşaatına Eylül 2019’da başlandığını kaydetti. İnşaat çalışmaları geçen Kasım ayında başarı ile tamamlandı.

Kampüsteki binalara lüzumlu mobilya ve envanter sağlandı. Kampüs içi ve etrafında etraf planlama çalışmaları yapıldı. Kampüsü gezen Başkan Baş’komutan, karargah, as’ker yurtları, sağlık ocağı ve yemekhane ile ilgili bilgi aldı. Cumhurbaşkanı, Başkomutan İlham Aliyev daha sonra İç Birliklerin Özel Kuv’vetlerinin emrindeki sil’ahları ve as’keri teçhizatı inceledi” ifadelerine yer verildi.
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in gezisi esansında özel birliklerce sarfedilen ve alanda sergilenen zır’hlı vasıtalar arasında Otokar yönünden imal edilen Cobra I ve Cobra II TTZA’lar yer alıyordu.

Azerbaycan emniyet güçlerinin envanterinde Cobra I TTZA’nın zenginliği biliniyordu. Azerbaycan Ordusu yönünden Cobra I TTZA’lar II. Dağlık Karabağ Sav’aşı’nda kullanılmıştı. Cobra II TTZA’ların Azerbaycan’a dışsatımı ile ilgili açıklama yoktu. Bahse husus Cobra II TTZA’lar gördüğünüz üzere Azerbaycan İçişleri Bakanlığı bağlısı birimlerce kullanılıyor.

Cobra II zır’hlı vasıta ailesi
COBRA II, yüksek koruma ve taşıma oranı ve büyük iç hacmi ile öne çıkıyor. Üstün hareket kabiliyetinin yanı sıra kom’utan ve sürücü dahil 10 kişilik personel taşıma kapasitesine sahip COBRA II, balistik, mayın ve EYP teh’ditlerine karşı üstün koruma özelliği yardımıyla üst seviye emniyet sunuyor. En zorlu arazi ve iklim koşullarında yüksek performans gerçekleştiren COBRA II, isteğe bağlı olarak amfibik tipte üretiliyor ve gereksinim duyulan değişik vazifelere mükemmel uyum sağlıyor.

Geniş sil’ah entegrasyon ve vazife donanım ekipman opsiyonları yardımıyla bilhassa tercih edilen COBRA II, Türkiye’de ve dışsatım pazarlarında sınır koruma, iç emniyet ve barış koruma harekatları da dahil çoğu vazifiyeti başarı ile sürdürüyor. COBRA II aynı zamanda, sahip bulunduğu modüler yapı yardımıyla personel taşıyıcı, sil’ah platformu, kara gözetleme radarı, KBRN keşif aracı, kom’uta denetim aracı ve ambulans olarak da vazife alabiliyor.
En zorlu vazifeler amacıyla Cobra II MRAP
İhracat pazarlarında dikkatleri üstüne çeken COBRA II Ma’yına Karşı Korumalı Araç (COBRA II MRAP) vasıta, riskli bölgelerde yüksek beka kabiliyeti sağlamak üzere geliştirildi. Kullanıcıların yüksek balistik ve ma’yın koruma ile, yüksek taşıma beklentilerini bu sınıf vasıtalardan değişik olarak eşi benzeri olmayan hareket kabiliyeti ile beraber sunuyor.

Dünyadaki benzer ma’yına karşı korumalı vasıtalara kıyasla COBRA II MRAP ağırlık merkezinin alçak olması sebebiyle yalnızca stabilize yollarda değil, arazide de üstün bir hareket kabiliyeti ve eşi benzeri olmayan bir yol tutuşu sunuyor. Düşük silueti ile daha az fark edilen vasıta, modüler yapısıyla muharebe sahasında kullanıcılarına lojistik faydalar sunuyor. Farklı yerleşim seçenekleri ile 11 şahsa kadar personel taşıma kapasitesine sahip olan vasıta, kullanıcı gereksinimlarına makul olarak 3 ya da 5 kapılı olarak oluşturulandırılabiliyor.
Acil araya girmek vazifeleri amacıyla Cobra II Ambulans
İlk olarak iki sene evvel düzenlenen IDEF’te tanıtılan COBRA II Zır’hlı Acil Müdahale Ambulansı, ma’yın ve balistik koruması altında üst civarda arazi kabiliyeti sunarken standart bir acil hal ambulansı ile uygulanabilecek bütün araya girmekleri yapabiliyor. COBRA II Ambulans’ın hafifliği ile balçık, balçık gibi değişik zeminlerde bile yüksek performans göstererek, muharebe sahasının içlerine kadar girip teh’likeli bölümde yaralı kurtarma ve acil araya girmek vazifelerini yerine getirilebilmesi sağlandı.

Ambulans olarak hizmet verebilmesi amacıyla standart COBRA II’nin yükseklik ve genişliği ambulans vazifiyetine makul olarak artırıldı ve geniş iç hacim sağlandı. Arka kapı, ambulans tüketimi amacıyla özel olarak rampa kapı şeklinde tasarlandı. COBRA II Ambulans sürücü, komutan, medikal personel haricinde ‘2 oturan ve 1 yatan’ ya da ‘2 yatan’ hasta alabilecek şekilde iki değişik konfigürasyona sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir