Kategoriler
Genel

TÜRKİYE AÇIKLAMASI

Hollanda’dan Türkiye açıklaması
Almanya Başbakanı Olaf Scholz Hollanda’nın Lahey kentinde bir araya gelen Hollanda Başbakanı Mark Rutte, basın toplantısında Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın N’ATO üyeliğini veto edeceğini dair açıklamaları ile alakalı gelen bir soruya, “Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasındaki görüşmeler sonucunda olumlu bir yol bulunacağını umuyorum” cevabını verdi.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Hollanda’nın Lahey kentinde bir araya geldi. İki önder görüşme ardından ortak basın toplantısı düzenlerken, önderler, Rus hücum nedeniyle harabeye dönen Ukrayna’nın tekrar inşasını ele aldıklarını ifade etti.

Başbakan Rutte yaptığı açıklamada, Hollanda ile Almanya’nın çoğu hususta işbirliği ve yakın dayanışma içersinde olduğunu belirterek, “Maalesef bugün en mühim konumuz Ukrayna’da devam eden muhabere oldu. Ukrayna’ya insani, ekonomik ve as’keri yardım gerçeklştirmeyi bir kez daha ele alarak yardım yapacağımızı kararlaştırdık. Sav’aştan sonra Ukrayna’nın tekrar yapılanmasını görüştük. Ukrayna’nın tekrar yapılanması amacıyla AB’ye çözüm önerileri sunacağız. Bu hususta Dünya Bankası ve G7 ülkeleriyle de görüşmeler gerçekleştirmek amacıyla desteğimiz devam edecek. 2055 yılındaki iklim beklentilerine ulaşabilmemiz ve enerjide bağımsız olmamız lazım. Bunun amacıyla bu muhabereın durması lazım. Rusya’nın Ukrayna’yı terk etmesi lazım” dedi.

“Avrupa olarak Rus enerjisine bağımlılıktan kurtulmamız gerekiyor”

Avrupa ülkelerinin Rus enerjisine olan bağımlılığına değinen Rutte, “Avrupa olarak Rus enerjisine bağımlılıktan kurtulmamız gerekiyor. Enerjide bağımsız olabilmemiz amacıyla komşu ülkelerle ortaklaşa yenilenebilir enerji sahasına ağırlık vermeliyiz” ifadelerini kullandı.

Almanya Başbakanı Scholz ise yaptığı açıklamada, enerji bağımsızlığı amacıyla tek yolun hidrojen, güneş ve yel enerjisinden geçtiğini ifade ederek, bunun amacıyla Hollanda, Belçika ve Danimarka ile yakın işbirliği ortamında olduklarını aktardı. Avrupa’nın Batı Balkanlara doğru genişlemesi konusu ile alakalı çalıştıklarını ifade eden Scholz, başka AB ülkelerinin de buna destek verdiğini ifade etti.

“Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasındaki görüşmeler sonucunda olumlu bir yol bulunacağını umuyorum”

Basın toplantısında Finlandiya ve İsveç’in N’ATO üyeliğini Türkiye’nin veto edeceğini açıklaması ile alakalı soruya yanıt veren Rutte, “İsveç ve Finlandiya’nın N’ATO’ya katılmalarının tarihi bir dönüm noktası olarak gördük. Resmi başvurunun ardından Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarını dün duyduk. Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasındaki görüşmeler sonucunda olumlu bir yol bulunacağını umuyorum” dedi.

Almanya Başbakanı Scholz ise aynı soruya, “Her iki ülkenin N’ATO’ya girme girişimlerini selamlıyoruz. Diğer müttefiklerimiz de İsveç ve Finlandiya’nın N’ATO’ya katılmalarını destekliyor. Umut ediyorum ki her bireyin istediği bu katılım kısa vakitte gerçekleşir” cevabını verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir