Kategoriler
Genel

TÜRKİYE AÇIKLAMASI

Finlandiya’dan Türkiye açıklaması
Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto,’Türkiye ile m’üzakereler olumlu seyrediyor, m’üzakereler sürecek. Türkiye’nin dile getirdiği (terörle ilgili) hususların çözülebileceğini düşünüyoruz.’ dedi.

Washington’da bir araya gelen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Haavisto, görüşmenin sonrası basın mensuplarına Finlandiya ile İsveç’in NATO sürecini değerlendirdi.

Haavisto, kendisinin de son dönemde iki kez Türkiye’yi ziyaret ettiğini hatırlatarak, “Biz Türkiye dahil bütün NATO üyelerinin endişelerini öneme alıyoruz. Şu anda Türkiye ile açık, direk ve yapıcı bir diyalog durumunda bu hususları netleştirmeye çalışıyoruz.” dedi.

Haavisto, İsveç ve Finlandiya’dan giden delegasyonların Türkiye’de görüşmeler gerçekleştirdiğini hatırlatarak “Türkiye ile m’üzakereler olumlu seyrediyor ve bu m’üzakereler sürecek. Biz, Türkiye’nin de destek verdiği N’ATO’nun açık kapı siyasetine güveniyoruz. Türkiye’nin dile getirdiği (P’KK ve terörle ilgili) p’roblemlerin çözülebileceğini düşünüyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Haavisto, Madrid’de haziran ayında yapılacak N’ATO Zirvesi’ne kadar Türkiye ile görüşmelerde uzaklık kat etmelerinin mühim olacağını sözlerine ekledi.

– Blinken, sürecin olumlu sonuçlanacağına inanıyor

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Türkiye ile Finlandiya ve İsveç arasındaki görüşmelerin aktif ve yapıcı şekilde sürdüğünü, ABD’nin de Ankara ile ilişki durumunda süreci yakından izlediğini söyledi.

Blinken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile New York’ta görüştüğünü ve bu görüşmede bu hususların da kapsamlı şekilde ele alındığını ve sürecin sonucunda iki ülkenin de N’ATO’ya katılacağına inandıklarını belirtti.

ABD’DEN AÇIKLAMA

Antony Blinken, Türkiye ile Finlandiya ve İsveç arasındaki görüşmelerin aktif ve yapıcı şekilde sürdüğünü, ABD’nin de Ankara ile ilişki durumunda süreci yakından izlediğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.