Kategoriler
Genel

TÜRKİYE AÇIKLAMASI

MİÇOTAKİS’TEN TÜRKİYE AÇIKLAMASI: İLETİŞİME V’URGU YAPTI
Son dönemde gerilimin üst civarda bulunduğu Ankara-Atina hattından yeni açıklamalar geldi.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Türkiye ile arasındaki gerilimi artıran sert söylemlere karşın etkileşim kanallarını açık tutmanın mühim bulunduğunu söyledi.

Türkiye ve Yunanistan uzun vakitdan beri karasularının sınırları, kıta sahanlığında birbiriyle karşı karşıya gelen egemenlik iddiaları, hava sahası ihlalleri, göçmenler ve etnik ayrımcılık konularında anlaşmazlık yaşıyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan geçen günlerde, Yunanistan’a gayri a’skeri statüdeki adaları sil’ahlandırmaktan vazgeçmesi ve uluslararası anlaşmalara makul davranması amacıyla davette bulunmuş, bu açıklamalar iki ülke arasında uzun vakittir devam eden tansiyonu tekrar artırabileceği şeklinde yorumlanmıştı.

Kıbrıs’ta konuşan Miçotakis, uluslararası hukukun Yunanistan’dan yana bulunduğunu söyledi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiades ile Lefkoşa’da yaptığı görüşmede Miçotakis, “Diplomatik kurallardan uzaklaşan her türlü söylemi bir kıyıya bırakacağız. Bu yaklaşımın doğru bulunduğuna ve etkileşim kanallarını her vakit açık tutarak daha sakin etkileşime süratle geri döneceğimize inanıyorum. Etkileşim kanallarının en zor vakit bile katiyen kapanmaması gerekliliğini düşünüyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir