Kategoriler
Genel

TÜRKİYE AÇIKLAMASI

İtalya’dan Türkiye açıklaması
Türkiye’nin Rusya-Ukrayna muhabereı nedeniyle yürüttüğü diplomasi ile ilgili açıklama yapan İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, oluşturulan bu ara buluculuk çalışmalarını tam olarak desteklediklerini bildirdi.

Di Maio, AB Dışişleri Bakanları Toplantısının sonrası İtalyan basınına, Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı muhaberetaki ilerlemeler başta olmak üzere toplantının gündemindeki konulara dair değerlendirmelerde bulundu.

Ukrayna’dan gelen görüntülerin kendilerini barış amacıyla çalışmaya sevk ettiğini bildiren Di Maio, “Bir saat evvel Türk mevkidaşım Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştüm. Müza’kerelerin nasıl gittiğini görüştük. Biz, İtalya olarak Türkiye’nin ileriye taşıdığı müza’kereleri tam şekilde destekliyoruz. Türkiye, yalnızca NA’TO müttefiki değil, şu aşamada tarafları barış anlaşmasına götürmeye yönelik diyalog amacıyla mühim bir ülke. Biz şu anda hepimiz onların çabasını desteklemek amacıyla uğraşıyoruz.” diye konuştu.

Di Maio, ABD Başkanı Joe Biden’ın da katılacağı NATO Liderler Zirvesi ve AB Liderler Zirvesi’nin hem NATO’nun hem AB’nin birlik durumunda olduğunu göstermesi yönünden mühim olduğunu kaydetti.

İtalya Dışişleri Bakanı, Ukrayna’da genel bir at’eşkes oluşturmanın güçlüğüne işaret ederek, İtalya’nın AB’den sivillerin tahliyesi ve asli gereksinim malzemelerinin kuşatma altında kalan yerlere ulaştırılması amacıyla çevresel at’eşkes konusu ile ilgili inisiyatifte bulunması talebini ilettiğini aktardı.

Di Maio, İtalya’nın Ukrayna’daki muhabere nedeniyle Rusya’ya karşı beşinci yaptırım paketine de tamamiyle açık olduğunu, veto etme niyetinin olmadığını aksine AB Komisyonu’nun bu konudaki önerisini beklediklerini ifade etti.

Di Maio, enerji konusu ile ilgili da Rusya’nın rastgele bir şantajına hazırlıksız yakalanmamak amacıyla enerji kaynaklarını çeşitlendirmeye bağlı olduklarını dile getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.