Kategoriler
Genel

TÜRKİYE AÇIKLAMASI

ABD’den çok mühim ‘Türkiye’ açıklaması
ABD Dışişleri Bakanlığı, Kongre’ye gönderdiği bir mektupta, Biden idaresinin Türkiye’ye potansiyel F-16 muhabere uçağı satışının ABD’nin yerel emniyet çıkarlarıyla uyumlu olacağını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye F-16 satışına dair ABD Kongresi’ne mektup gönderdi. Mektupta, “F-16 satışı, ABD çıkarlarıyla uyumlu ve N’ATO’nun uzun vadeli planlarına hizmet edecek” ifadelerine yer verildi.

Türkiye’nin, ABD idaresinden 40 adet F-16 alabilmek istediği belirtiliyor. Ayrıca, sahip olunan uçaklar amacıyla de 80 adet modernizasyon seti isteği bulunduğu ifade ediliyor.

SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

Dışişleri Bakanlığının sil’ah satış onayları yalnızca ABD idaresi yönünden satışın bir mahzuru olmadığı manasına geliyor.

ABD Kongresinin 30 iş günü içersinde Bakanlığın kararına itiraz etmemesi durumunda, idare satışın yapılmasına onay verdiği ülke ile satış paketinin içeriği amacıyla görüşmelere başlıyor.

Bu görüşmelerin sonucunda ABD, o ülkeye bir öneri mektubu sunuyor. Teklife olumlu cevap aldığı takdirde de tedarik prosedürü gerçekleşiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir