Kategoriler
Genel

Türkiye açıklaması

İsrail’in Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Irit Lillian, Türkiye ile ilişkilerinin teknolojik alanlara kaydığını söyledi. Türkiye’nin dron teknolojilerinde mühim bir müstahsil olduğunu ifade eden İsrail’in Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Lillian, ‘EcoMotion’da Türk heyetinin varlığı iki ülkenin ekonomik ilişkilerindeki yönün değişmeye başladığını gösteriyor. Bu istikamet daha sofistike, yüksek teknolojili alanlara kayıyor. Bence bu oldukça iyi bir işaret’ dedi. İsrail’in Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Irit Lillian, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu hafta Tel Aviv’de düzenlenen EcoMotion 2022 konferans ve fuarına Türkiye’den ortalama 10 şirketin katıldığını söyledi.

Bunların otomotiv ve ulaştırma sektöründe faaliyet yayınlayan büyük şirketler bulunduğunu kaydeden Lillian, “Artık tüm dünya değişiyor ve yüzünü değişik yöne çeviriyor. EcoMotion, Türk, İsrail ve birçok uluslararası şirketin bir araya gelerek kendi ürünlerini ve sürdürülebilir çözümlerini tanıtabileceği bir platform. EcoMotion’da Türk heyetinin varlığı da fazlaca mühim.” diye konuştu. Lillian, daha önce da mart ayında bir heyetin İsrail’e gittiğini ve İsrail’den bir heyetin de Türkiye’ye geleceğini ifade ederek konuşmasını şöyleki sürdürdü:

“Türkiye ve İsrail’in tecim hacmi geçen yıl 8 milyar dolara ulaştı. İsrail, Türkiye’nin en büyük 9’uncu ihracat destinasyonu. Mevcut ticaret kütlesinin içeriğine baktığımızda tekstil, yemek ve diğer alanlardan oluşan daha geleneksel bir yapı bulunduğunu söyleyebiliriz. EcoMotion’da bir Türk heyetinin varlığı iki ülkenin ekonomik ilişkilerindeki yönün değişmeye başladığını gösteriyor. Bu istikamet daha sofistike, yüksek teknolojili alanlara kayıyor. Bence bu oldukça iyi bir işaret. İki tarafın iklim değişikliği yada enerji krizi şeklinde problemleri önleyecek alanlarda iş birliğini geliştirmesinin çok mühim olduğunu düşünüyorum.”

EcoMotion’da dron teknolojileri de ele alınacak
Türkiye’nin mobilite ürünlerinde büyük bir endüstri merkezi olduğunu dile getiren Lillian, “Mobilite sadece araçlarla alakalı değil, toplu taşımanın daha etkin kullanılması, trafiğin azaltılması, parlak zeka kentler, enerji tasarrufu benzer biçimde birçok konu bu alana giriyor. Türkiye de ancak otomotiv endüstrisinde değil, dron teknolojilerinde de önemli bir müstahsil. EcoMotion’da bununla alakalı bir bölüm olacak. Hareketlilik dediğimizde ancak insanların yada araçların hareketinden değil, mamüllerin hareketliliğinden de bahsediyoruz ve dron teknolojileri bu anlamda gelecekte günlük hayatımızda oldukca daha büyük bir öneme haiz olacak. Bu konuya sadece askeri açıdan bakmamak gerek.” diye konuştu. Lillian, bu kapsamda sürdürülebilir çözümler, temiz teknolojiler, mobilite ve inovasyon gibi alanların iki ülkenin ekonomik ilişkilerini daha ileri taşımak için güçlü potansiyel vadettiğini altını çizdi. İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un mart ayında Türkiye’ye yapmış olduğu ziyareti anımsatan Lillian, “İkili ilişkilerde eğilim olumlu olduğu, iktisat ve sanayi sektörleri iş birliğiyle ilerlediği sürece iki ülkenin ticaret hacmi de artacaktır.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir