Kategoriler
Genel

TÜRKİYE AÇIKLAMASI

ABD’den Türkiye’ye açıklaması
ABD Ulusal Emniyet Danışmanı, Finlandiya ve İsveç’in N’ATO üyeliği konusu ile ilgili ‘Türkiye’nin emniyet en’dişelerinin karşılanabileceğini’, ABD’nin de proseste rol oynadığını belirtti

ABD Ulusal Emniyet Danışmanı, Finlandiya ve İsveç’in N’ATO üyeliği konusu ile ilgili “Türkiye’nin emniyet en’dişelerinin karşılanabileceğini”, ABD’nin de proseste rol oynadığını belirtti

BLİNKEN’DAN TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, New York’ta Birleşmiş Milletler (BM) binasında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile çift görüşmesinin evvel basın mensuplarına kısa bir açıklama yaptı ve gündemi değerlendirdi.

Blinken, İsveç ile Finlandiya’nın N’ATO’ya üye olmak üzere başvurularını yaptıklarını kaydederek, “Bu bir proses ve bizler de müttefikler ve ortaklar olarak bu süreci işleteceğiz.” dedi.

Ortak ajandada Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik hücumu dahil çoğu başlığın olduğunu bildiren Blinken, “ABD, Türkiye ve bütün müttefiklerimiz Ukrayna’ya desteklerini kararlı bir şekilde gösterdi. Rusya’nın saldırılarının son bulmasını istiyoruz. Bu p’roseste Türkiye’nin gösterdiği ve bizim gösterdiğimiz dayanışmaya minnettarız.” ifadelerini kullandı.

Blinken ayrıca, çift siyasi ve ekonomik ilişkiler, küresel besin güvenliği ve başka çevresel ve uluslararası meselelerin de masada olacağını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir