Kategoriler
Genel

Türkiye açıklaması

Yunanistan Başbakanlık Ofisi, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşmesi hakkında açıklamalarda bulunmuş oldu. Yunanistan Başbakanlık Ofisinden yapılan açıklamaya nazaran, Miçotakis, Fener Rum Patriği Bartholomeos ile görüşmesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile temaslarına yönelik değerlendirmede bulundu.

‘Mutabık kaldık’
Görüşmenin pozitif havada geçtiğini belirten Miçotakis, “İnsanlık olarak ve NATO müttefiki iki ülke olarak böylesi bir dönemde öyle çok ortak sorunla karşı karşıyayız ki, bizi ayıran sorunlardan çok bizi birleştiren bu sorunlara odaklanmamızın daha önemli olduğunda mutabık kaldık.” dedi.

‘Önemli bir ilerleme kaydedebileceğimizi sanıyorum’
Miçotakis, başta iktisat olmak üzere, biroldukça mevzuda pozitif gündem meydana getirmeye vurgu yapıldığını kaydederek, “Önümüzdeki aylarda önemli bir ilerleme kaydedebileceğimizi sanıyorum. Her şey yolunda giderse, sonbaharda hayırlısıyla Yüksek Düzeyli İş birliği Konseyini Yunanistan’da düzenleyebiliriz.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Türkiye ve Yunanistan arasında bir anda uzlaşılamayacak düşünce ayrılıkları olduğuna işaret eden Miçotakis, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile son derece açık ve samimi bir görüşme gerçekleştirdiklerini kaydetti. Miçotakis, Ukrayna’daki gelişimleri de hatırlatarak “İkili ilişkilerimizin iyileşmesi ve özellikle şu an karşılaşmış olduğumız büyük sorunlara ilişkin iş birliği yapmamız için temelleri attığımıza inanıyorum. Bugün yine Ukrayna’da sivillerin hayatını yitirdiği trajik görüntüler gördünüz. Bizi bunlar meşgul etmeli.” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir