Kategoriler
Genel

”TÜRKİYE ” DEDİ

İngiltere ‘Türkiye’ dedi
İngiltere Başbakanlık Ofisi 10 Numara’dan oluşturulan açıklamada, ‘Turkey’ yerine ‘Türkiye’ ifadesi kullanılması ilgilerden kaçmadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İngiltere Başbakanı Johnson görüşmesine dair İngiltere Başbakanlık Ofisi 10 Numara’dan yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, ‘Turkey’ yerine ‘Türkiye’ ifadesinin kullanılması ilgi çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın küresel besin güvenliği, sav’unma ve ekonomik iş birliği konularını görüştüğü bildirildi.

Başbakanlık Ofisi 10 Numara’dan oluşturulan yazılı bildirime göre, Johnson telefon görüşmesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a son Kiev ziyareti ile ilgili bilgi verdi.

Liderler, Rusya’nın saldırganlığına son vermesinin ve Ukrayna’nın egemenliğinin tekrar sağlanmasının önemi üstünde mutabık kaldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Johnson, bilhassa gelişmekte olan ülkeleri s’ert şekilde vuran Rusya’nın Ukrayna’nın tahıl ihracatı üstündeki blokesini acilen kaldırmasına yönelik görüşmelerde bulundu.

Boris Johnson, Türkiye’nin bu hususta yaygın liderliğini ve Karadeniz ticaret yollarını açık tutma kararlılığını memnuniyetle karşıladığını dile getirdi.

İngiliz Başbakan, ileriki hafta Madrid’de yapılacak N’ATO Zirvesi’nde İsveç ve Finlandiya’nın ittifaka katılımına verilen desteği yineledi. Liderler, bu hususta bütün tarafların pro’blemin çözümü amacıyla beraber çalışmaya devam etmesi konusu ile ilgili mutabık kaldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Johnson, ilaveten iki ülke arasında savunma ve emniyet iş birliğinin yükselmesinden duydukları memnuniyeti dile getirirken, bu ortaklığı derinleştirmek amacıyla yeni fırsatlara işaret etti.

Öte yandan açıklamada, “Turkey” yerine “Türkiye” ifadesinin kullanılması ilgi çekti.

Türkiye, uluslararası arenada kabul gören “Turkey” adını, “Türkiye” olarak değiştirmek üzere BM’ye müracaat yapmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir