Kategoriler
Genel

Türkiye detayı

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın 18. Gününde İngiliz basınında dikkat çeken bir haber yayımlandı. Ukrayna adına harpmak isteyen yabancı gönüllü askerlere ilişkin haberde Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in çağrısı sonrası ABD başta olmak üzere dünyanın her yerinden çok sayıda başvuru geldiği, hatta bu ülkelerin arasında Türkiye, Avustralya ve Fransa’nın da yer aldığı kaydedildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in ‘lejyoner askerler’ çağrısına çok sayıda cevap geldiği ortaya çıktı. İngiltere’nin saygı duyulan gazetelerinden The Sunday Times, farklı ülkelerden Ukrayna adına savaşmak isteyen gönüllülerin çok sayıda müracaat icra ettiğinı yazarken Ukrayna’da yalnız bu lejyonerlere yanıt vermek için yaklaşık 100 gönüllünün bir iletişim ağı oluşturduğunu aktardı.

“Bizimle en çok bildirişime geçenler ABD’liler”
Gazeteye konuşan 22 yaşındaki İngilizce öğretmeni Anton Bondarenko, savaşın başlamasıyla beraber çok sayıda yabancı gönüllünün Ukrayna adına cenkmak istediğini ve kendisi gibi yaklaşık 100 kişinin bir iletişim ağı oluşturduğunu söylemiş oldu. Başkent Kiev’de annesiyle yaşadığı evde ‘sanal çağrı merkezi’ kuran ve farklı ülkelerdeki potansiyel gönüllülerin sorularını yanıtlayan Bondarenko, “Dünyanın her yerinden insanoğlu bizimle mesajşime geçiyor. Muhtemelen bizimle maksimum mesajşime geçenler ABD’liler. Fakat Avustralya, Türkiye ve Fransa’dan da var. Her yerden geliyorlar” dedi.

“20 bin gönüllü başvurdu”
Geçen hafta Türkiye’ye gelmiş olarak Rus mevkidaşıyla görüşen Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba’nın açıklamalarının hatırlatıldığı haberde 52 ülkeden ortalama 20 bin gönüllünün Ukrayna için savaşmak için başvurduğu belirtildi.

Özellikle batı ülkelerinde vazife almış ve Orta Doğu ya da Afganistan tecrübesi olan askerlerin gelmesinin istendiğini belirten The Sunday Times, gönüllü adaylarının önce ülkelerindeki Ukrayna temsilciliklerine başvurması gerektiğini yazdı.

“Mariupol’daki saldırıdan sonrasında karar verdim”
The Sunday Times, resmi adı ‘Uluslararası Ukrayna müdafa Lejyonu’ olarak malum gruba dahil olmak isteyenlerin resmi başvuru sonrasında onaylanması durumunda Ukrayna sınırına yakın 5 Polonya şehrine gitmesi ve daha sonrasında oradan Ukrayna’ya gitmesi icap ettiğini de aktardı. İngiltere’deki büyükelçilik binası önünde gazeteye mevzuşan bir gönüllü, “Mariupol’daki hastaneyi vurmaları benim için dönüm noktası oldu. O atakdan sonra karar verdim” yorumunu yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir