Kategoriler
Genel

Türkiye detayı!

Bir grup kazıbilimci ve araştırmacı, yaklaşık 20 yıl süren çalışmanın ardından Bakır Çağı’nın moda başkentinin güney İspanya olduğunu keşfetti. Aksesuar kalıntılarından yola çıkılarak meydana getirilen araştırmada Türkiye’den de kalıntılara rastlanıldı. Hualva Üniversitesinden bir grup araştırmacı, kalıntılardan yola çıkarak yapmış oldukları çalışmada, 5 bin yıl öncesinde modanın başkentinin güney İspanya bulunduğunu buldu.

WebTekno’da yer edinen habere göre, günümüzde moda başkenti dendiğinde akla ilk gelen yerler genellikle Paris ve Milano oluyor. Bu şehirler günümüzde modanın kalbinin attığı ve dünyanın bir çok yerinden insanların kıyafet ve aksesuarlar almak için ziyaret ettiği şehirler olarak biliniyor. Tarih öncesinde modanın başkenti bulunmuş oldu İspanya’daki Sevilla ve Almanya’daki Hualva Üniversitelerinden bir grup arkeolog ve araştırmacı, kalıntılardan yola çıkarak Bakır Çağı’nın moda başkentinin cenup İspanya olduğunu belirledi. Yaklaşık 20 senelik araştırma boyunca arkeologlar yüzlerce altın, fildişi, kristal, yakut, deniz kabuğu ve bakırdan yapılma süs eşyaları ve aksesuarlar buldu. Arkeologlar, yapılan sonar testlerine gore şu anada çıkardıkları yüzlerce kalıntının aslen mevcud toplam kalıntıların bir tek %1’i olduğunu açıkladı.

Kazı alanında bulunan bazı kalıntılar ise Batı Asya, Sahra Afrikası, Sicilya ve kuzey İspanya’da daha önce bulunan kalıntılarla eşleşiyor. Bu da güney İspanya’daki bu bölgenin bir zamanlar dünyanın moda başkenti olduğunu kanıtlar nitelikte. Türkiye’den kalıntılar da var
Kazı çalışmaları sırasında aksesuarlara ek olarak ok başları, minyatür bıçaklar hançerler ve hatta oymalı taraklar bile bulundu. Özellikle uzunlukları sebebiyle ok adım atarı inceleyen arkeologlar, bu ok adım atarının “Akdeniz tipi” olduklarını açıkladı.

Akdeniz biçimı ok adım atarı, Türkiye başta olmak üzere Suriye, Lübnan ve İsrail’de de bir dehemmiyet sıkça kullanılmıştı. Fakat tarih kitaplarına baktığımızda bu biçim ok adım atarının kullanan ilk milletin Türkler olduğunu görebiliyoruz. Alanda meydana getirilen kazılara göre bu yerleşim alanı bir moda başkenti olmasının dışında bununla birlikte pek çok farklı kültürden insanın da ortaklaşa yaşadığı bir kültür şehriydi. Araştırmacılar şu anda toplam kazı alanının sadece %4’ünü keşfedebildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir