Kategoriler
Genel

TÜRKİYE FRANSA

”Türkiye, Fransa’da hayat sürdüren yüzlerce Müslüman’ı cezbediyor”
Fransa’da İslam kar’şıtlığından kaçan Müslümanlar bu kez Fransız gazetesine husus oldu. İslam karşıtlığı nedeniyle Fransa’dan kaçan Müslümanlar, bu defa da Fransız Le Journal de Dimanche gazetesi yönünden haberleştirildi.

Le Journal de Dimanche’de “Erdoğan’ın ülkesine sığınan genç Fransız Müslümanlar” başlığıyla yayımlanan haberde, uzun senelardır Türkiye’nin Fransa’da hayat sürdüren yüzlerce Müslüman’ı cezbettiği belirtildi.

Aralarında sonradan İslamiyet’i seçen Fransız fenomenler ile fazlalığı Kuzey Afrika kökenli çok sayıda tanınan ismin göç etmek amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkesini seçtiği ve son 5 senede Türkiye’ye yerleştiği ifade edilen haberde, bu fenomenlerin genellikle dindar, globalleşmiş ve üretken girişimci profiller olduğu, Batı modernitesiyle kapitalizmin kodlarını kullandıkları aktarıldı.

Batılı bu Müslümanlar amacıyla Türkiye’nin gelişigüzel seçilmiş bir ülke olmadığı vu’rgulanan haberde, çok sayıda Kuzey Afrika kökenli Fransız gencin Körfez ülkelerine yerleştiği yalnız “ekonomik olarak gelişmiş, Batılı ve Müslüman Türkiye’nin giderek bu kategorideki kalifiye insanlar amacıyla tanınmış göç men’zili” olduğuna işaret edildi.

– TÜRKİYE’Yİ YAŞAM TARZLARINA DAHA YAKIN HİSSEDİYORLAR
Fransa’nın Isere kentinde fırıncı olan, bir buçuk sene evvel eşi ve 2 çocuğuyla İstanbul’a yerleşen, 32 yaşındaki Thibault’un hikayesine yer verdiği haberde, Fransa’da İslam’a dair tartışmaların sonrası ülkeyi terk etmeye karar veren çiftin evvel Bosna Hersek, sonrası Norveç’e gittiği, sonrası ise Türkiye’ye yerleştiği kaydedildi.

Haberde, çiftin esaslı göç etmek amacıyla ilk olarak Mısır ve Fas’ı değerlendirdiği yalnız hayat tarzlarına daha yakın hissettikleri Türkiye’yi tercih ettikleri paylaşıldı.

2019’da Antalya’ya yerleşen YouTube fenomeni Fosil Mahani’nin, Türkiye amacıyla “Burada çifte bir kültür var, Avrupalı ve Orta Doğulu. Bu, bana hitap ediyor.” ifadelerine yer verdiği haberde, Fransa’nın doğusundaki Dijon kentinden gelen ve sonradan Müslüman olan David Bizet’in de 2019’dan bu yana Türkiye’de yaşadığı ifade edildi.

Haberde, Bizet’in Ekim 2020’de kurduğu “Türkiye’ye göç” Facebook grubunun 2 bin delegesi olduğuna, 2 hafta evvel hesabında “Türkiye’ye yerleşen ya da yerleşmek isteyen Fransızlardan mesaj almadığım bir hafta bile olmuyor.” paylaşımı yaptığına ilgi çekildi.

Amerikan New York Times gazetesi, Fransa’da ayrımcı ve İslamofobik muamelelere maruz kalan çok sayıda Müslüman’ın kendilerini güvende hissetmedikleri amacıyla ülkeden sessiz sedasız ayrıldığını husus alan bir haber yayımlamıştı.

Gazetede “Müslümanların Fransa’yı sessiz sedasız terk edişi” başlığıyla yayımlanan özel haberde, ülkede yaklaşan cumhurbaşkanı seçimi kampanyalarında çoğunluklu olarak göç tartışmaları ele alınırken Fransa’yı terk eden Müslümanların adedinin gün geçtikçe arttığı, bunun derin bir krize işaret ettiği vurgulanmıştı.

Fransa’nın dinamizm ve fırsat arayışında olan son derece kalifiye profesyonelleri kaybettiği belirti edilen haberde, araştırmacılara göre şunlar arasında ayrımcılığı sebep olarak gösteren çok sayıda Müslüman Fransız’ın da bulunduğunun altı çizilerek, “Bu şahıslar güvenliklerini, ait olmama duygusunu daimi sorguluyor ve kendilerine yönelik önyargı en’gelinin zenginliği nedeniyle ülkeyi terk etmek mecburiyetinde hissediyor.” ifadelerine yer verilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir