Kategoriler
Genel

Türkiye İtirafı..

The Economist şaşkın: Türkiye ekonomisi, enflasyona rağmen büyüyor İngiltere merkezli The Economist dergisi yayınında, Türk ekonomisini ela aldı. Yükselen enflasyon karşısında bile Türkiye’nin büyümesini sürdürdüğüne dikkat çekildi. Birçok ülkede Rusya kaynaklı enerji kesintileri nedeniyle yaşanan aksamaların yanı sıra hayat pahalılığı da göze çarpıyor.

“YÜKSELEN ENFLASYONUN ORTASINDA BİLE EKONOMİ BÜYÜYOR”

Çarkların dönmeyi sürdürdüğü Türkiye’de ise enflasyona karşın ekonomik büyüme devam etmekte. Londra odaklı Economist dergisi, Türk ekonomisindeki manzarası, “Türkiye ekonomisinde ters giden bişiler var: Yükselen enflasyonun ortasında bile ekonomi büyüyor.” diyerek mercek altına aldı.

“ŞİRKETLER ZORLUKLARLA BAŞA ÇIKMAYA ALIŞKIN”

Derginin gerçekleştirdiği yayına katılan bir eksper, “Böylesi yüksek bir enflasyona karşın, Türk ekonomisi kuvvetli bir biçimde büyümesini sürdürüyor.” dedi. “Türk ekonomisi bu enflasyon karşısında nasıl büyüyebiliyor?” sorusuna verdiği yanıtta, “Genellikle şirketler, böyle maddi zorluklarla kafaya çıkmaya alışkın. Dhadiyisıyla çok çabuk uyum sağlayabiliyorlar.” ifadeleri kullanıldı.

BAKAN NEBATİ’DEN THE ECONOMİST’E CEVAP​

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, The Economist’in Türk ekonomisine ilişkin yayımladığı değerlendirmeye cevap olarak “İma ettiğiniz gibi ters giden bir şey yok. Cevap çok basit: Türkiye Ekonomi Modeli. Enflasyonun belini kırdığımızda hedeflerimize ulaşmamızda hiçbir engel kalmayacak. Bizi izlemeye devam edin” açıklamasında bulundu.

ERDOĞAN: DÜNYA KÜÇÜLÜRKEN, ÜRETEREK BÜYÜYORUZ

Cumhurdiğernı Recep Tayyip Ertabiatn, ağustos ayı başında yaptığı bildirimde, “İhracatımızı 250 milyar dolar sınırına getirdik. Dünya küçülürken, biz üreterek büyümeye devam etmekteuz.” demişti.

Yatırım, istihdam, üretim, dışalım ve cari çokya dayanan Türkiye Ekonomi Modeli’nden ödün vermeyerek krizden pozitif ayrışma stratejisini ilgiyle uyguladıklarını bildiren Ertabiatn, “Klasik dayatmaların dışında kalan bu uygulaması kafayarı ile sürdürüyoruz.” vurgusu yapmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir