Kategoriler
Genel

Türkiye itirafı

Doğu Akdeniz’de bulunan petrol ve naturel gaz şeklinde enerji kaynaklarının Avrupa’ya iletimi için faaliyetler hızlandı. ABD’nin EastMed projesinden çekilmesi ve derhal ardından da “Rusya-Ukrayna Savaşı”nın başlamasıyla Türkiye üzerinden sevkiyat üzerinde durulmaya başlandı. Kıdemli Jeopolitik ve Ülke Riski Danışmanı Dr. Cyril Widdershoven, “Tükiye, pazar ve tedarikçi içinde bulunuyor. Orta Doğu, Orta Asya ve Avrupa’nın ortasındasınız. İşte bu yüzden büyük bir jeo-stratejik siyasetiniz var” diye konuştu.

Rusya-Ukrayna savaşı kayıplarla sürerken yoğun yapmış oldurım altındaki Rusya’nın organik gazının % 41’ini müşteri Avrupa Birliği (AB) liderleri, son değerlendirmelerinde ‘bağımsız enerji’ arayışında olduklarını belirtti. Enerji Risk Danışmanlık Firması VEROCY kurucusu, Kıdemli Jeopolitik ve Ülke Riski Danışmanı Dr. Cyril Widdershoven dünyanın karşı karşıya olduğu organik gaz ve petrol krizini masaya yatırdı. Dr. Cyril Widdershoven, Doğu Akdeniz’de yapılacak bir doğal gaz yada petrol çıkarma çalışması için en uygun lojistiğe ve altyapıya sahip ülkenin Türkiye olduğunu vurgulayarak ülkelerin bu mevzuda değişiklıklarını bir kenara bırakması gerektiğini belirtti.

Türkiyesiz bir Doğu Akdeniz enerji çalışmasının pahalı olacağını ifade eden Widdershoven “Doğu Akdeniz enerji merkezi coğrafyaya bağlı. Tükiye, pazar ve tedarikçi arasında bulunuyor. Orta Doğu, Orta Asya ve Avrupa’nın ortasındasınız. İşte bu nedenle büyük bir jeo-stratejik siyasetiniz var” dedi. Dünya şu anda Türkiye ile mevzuşuyor” Türkiye’nin mevcut durumunun bugünlerde çok önemli bulunduğunu belirten Hollandalı enerji danışmanı Widdershoven “Dünya şu anda Türkiye ile konuşuyor. İnsanlar yol kat ederek Ankara’ya geliyor” dedi.

Widdershoven, Hollanda’nın Türkiye’de büyük hacimli yatırımları olduğunu ve güçlü bir Türk ekonomisinden en büyük faydayı Hollanda’nın göreceğini ifade etti. Büyük anlaşmazlıkların birlikte çalışmaya engel olmayacağını ifade eden Widdershoven, 2. Dünya Savaşı’nda Almanya’dan en büyük ziyanın Hollanda’nın görmüş olduğunü sadece konu birlikte çalışmaya erişince çalışmaya iki ülkenin bunu başarabildiğini ve fayda sağladığını vurgulayarak “Benim anneannemin 3 oğlu savaşta öldü, buna karşın Avrupa Birliği’nde Almanya’ya karşı çıkmadı, iki ülkenin birlikte çalışmasına karşı çıkmadı. Ben Almanya sınırına çok yakın yaşıyorum, çocuklarım gezerken sınırın nerede olduğunu bile bilmiyor” dedi.

şimal Akım 2 boru hattının Ukrayna Rusya Savaşı’ndan dolayı 2 yıl daha aktif olamayacağını belirten Widdershoven, ‘Ruble’ ile enerji satmanın Rusya’nın sürdüreceği bir durum olmadığını ve neticede Euro ve Dolar’la satmaya başlamış olacağını ifade etti. Kovid-19’u atlatan küresel ekonominin petrol tutarlarından daha güçlü olduğunu belirten Widdershoven, yıl sonuna kadar ham petrol fiyatının varil başına fiyat öngörüsünde buldu.

Rusya kaybederse varil petrol 175 dolara yükselebilir
Savaşın şu andaki durumuyla devam etmesi halinde yıl sonucunda bir varil petrol fiyatının 132 dolar ile 150 dolar arasında olacağını, Rusya’nın kaybetmesi halinde veya bir kimyasal saldırı durumunda enerji yaptırımların devreye gireceğini ve varil başına petrol fiyatının 150-175 dolar arasında olacağını belirtti. Savaşın bitmesi halinde varil başına petrol fiyatının 100 ila 120 dolar arasında olacağını belirten Widdershoven salgın sonrası her insanın dışarı çıkmasıyla petrol tutarlarının da terfi ettiğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir