Kategoriler
Genel

türkiye şampiyonu

Anka, Hürkuş, Hürjet… TUSAŞ başardı: Türkiye şampiyonu oldu
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), patent müracaatlarında Türkiye şampiyonu oldu. TUSAŞ, Anka’da sarfedilen hava veri, uçuş bilgisayarı, navigasyon ve iniş sistemleri, ‘Ş’imşek’in termal iz artırıcı sistemi’, Hürkuş ve Hürjet uçaklarında uçuş denetim düzenekleri, uçak yapısal parçalarını üretmek amacıyla nano malzeme, kompozit ve eklemeli imalat üretim yöntemleriyle alakalı patent ve patent müracaatlarına sahip.

Şirketin açıklamasına göre, Patent Cooperation Treaty’ye (PCT) oluşturulan uluslararası patent müracaatlarında TUSAŞ, senenin ilk çeyreğinde Türkiye’ye öncülük etti.

Bu sene itibarıyla yerel 175, uluslararası 87 müracaat sağlayan TUSAŞ’ın, toplam yararlı model müracaat adedi ise 78 oldu. Ulusal, uluslararası ve yararlı model müracaatlarının 232’si son 3 senede gerçekleştirildi.

Önceki senelerde sırayla WIPO En İyi Yerli Buluş Ödülü, Sertaç Köksaldı Fikri Mülkiyet Hakları Başarı Ödülü, ISIF’19 GRAND PRIX ve IFIA GRAND PRIX ödüllerini alan TUSAŞ, patent müracaatlarını ve kalitesini artıracak çalışmalar gerçekleştiriyor.

TUSAŞ, Anka’da sarfedilen hava veri, uçuş bilgisayarı, navigasyon ve iniş sistemleri, “Ş’imşek’in termal iz artırıcı sistemi”, Hürkuş ve Hürjet uçaklarında uçuş denetim düzenekleri, uçak yapısal parçalarını üretmek amacıyla nano malzeme, kompozit ve eklemeli imalat üretim yöntemleriyle alakalı patent ve patent müracaatlarına sahip.

Konuya dair değerlendirmelerde tespit edilen TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, şu ifadeleri kullandı:

“Patent müracaatlarımızda her sene bir önceki seneye göre mühim artış bulunuyor. Patentler şirketlerin sahip olunan çalışmaları ile şirketlerin önümüzdeki 10-20 sene amacıyla yatırım gerçekleştireceği alanlarla alakalı en gerçekçi göstergeler. Patent mühendisliğini bu kapsamda doğru kullanan şirketler diğerlerine göre çok öne çıkıyor. Patentler, şirket amacıyla direkt ve dolaylı ticari gelirlerdir. Günümüzde şirketlerin gelirlerinin büyük bir bölümünü patent, yararlı model ve marka gibi parasal olmayan varlıklar oluşturmaya başladı. Patentler bu amaçla geleceğe yatırım olarak değerlendirilebilecek çok mühim finansal kaynaklar olarak görülmelidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir