Kategoriler
Genel

TÜRKİYE ‘YE TUZAK

ABD’den Türkiye’ye tuz’ak: Bakın neyi tavsiye etmişler!
İngiliz haber ajansı Reuters ilgi çeken bir iddiayı gündeme getirdi. Amerika’nın önde gelen medya kuruluşu Wall Street Journal’in ilk olarak duyurduğu “S-400’ü Ukrayna’ya aktarma işlemi edin” tavsiyeini şimdi de Reuters detay sunarak servis etti.

ABD’li yetkililerden Türkiye’ye ‘sinsi tuz’ak’ niteliğinde ilgi çekici bir tavsiye geldi. Rusya’dan satın alınan S-400 hava sav’unma sistemlerinin Ukrayna’ya verilmesi tavsiye edildi.

Rusya’nın Ukrayna’yı bo’mbalamasıyla sivil can kay’ıpları artmaya devam ediyor.
Böyle bir tablo karşısında Kiev yönetimi, hava sahasının kapatılmasının yanı sıra ABD’den hava sav’unma sistemlerinin tedarikini talep ediyor.

İngiliz haber ajansı Reuters’ın konuyla alakalı üç kaynağa dayandırdığı haberine göre ABD, Türkiye’ye ‘Rus güçlerine karşı mücadeleye destek olması amacıyla’ S-400 hava sav’unma sistemlerini Ukrayna’ya göndermeyi tavsiye etti.

ABD’li bakan yardımcısının ziyaretinde gündeme geldi
Habere göre son bir ayda oluşturulan temaslarda gayrıresmi olarak yayılan tavsiye, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman’ın Türkiye’ye yaptığı ziyaret esnasında da gündeme geldi.

Reuters’ın ‘analistlerin Türkiye yönünden geri çevrileceğinden emin bulunduğu tavsiye’ olarak tanımladığı söz hususu olasılığın, Sherman ve Türk yetkililer arasında Türkiye-ABD çift ilişkilerinin iyileştirilmesi hususu ile alakalı oluşturulan görüşmelerin bir parçası bulunduğu belirtildi.

“Sor’unu çözüme ulaştırmak amacıyla yeni bir yol bulabileceğimiz bir an”
Konuya dair Türk makamlarından rastgele bir açıklama yapılmadığı vu’rgulandı.

Sherman, Türkiye ziyareti esnasında Habertürk televizyonuna 5 Mart’ta verilen bir demeçte, “Herkesin S-400 hususunun uzun süredir devam eden bir aksilik bulunduğunu bildiğini düşünüyorum ve belki de bu, pro’blemi çözüme ulaştırmak amacıyla yeni bir yol bulabileceğimiz bir an” ifadelerini kullanmıştı.

“S-400 takası o kadar da basit olmaz”
Reuters’a konuşan Philadelphia odaklı Dış Politika Araştırma Enstitüsü’nün inceleme direktörü Aaron Stein, “Türkiye şimdiye dek bıçak sırtında başarı ile yürümeyi başardı. Fakat S-400’lerin gönderilmesi muhakkak ciddi bir Rus öf’kesine yol açacaktır. Hem de Erdoğan amacıyla S-400, Türk egemenliğinin bir sembolü durumuna geldi, bu yüzden S-400’leri takas etmek bundan sonra o kadar basit olmaz” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir