Kategoriler
Genel

TÜRKİYE’DE BİR İLK !

Bakan Koca duyurdu! Türkiye’de bir ilk
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bir hastanın Türkiye’de ilk kez karaciğerde açılan tünelle kalbe ulaşılarak tedavi edildiğini duyurdu.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bir hastanın Türkiye’de ilk kez karaciğerde açılan tünelle kalbe ulaşılarak tedavi edildiğini bildirdi.

Koca, sosyal medya hesabından, “Dünyada sayılı, Türkiye’de ilk. Bursa Şehir Hastanesinde oluşturulan ameliyatta, kalbinde delik belirleme edilen bir hasta kalbe giden bir damarın anormal seyir göstermesi nedeniyle classic teknik yerine karaciğerde açılan tünel ile kalbe ulaşılıp, deliğin kapatılması teknikiyle tedavi edildi.” duyurusuyla video paylaştı.

Videoda Bursa Şehir Hastanesinde görevli doktorlar yönünden hastanın sağlık haline dair bilgi verildi. 35 yaşındaki hastanın hastaneye soluk darlığı şikayetiyle başvurduğu belirti edilen videoda doktorlar, “Klinikte oluşturulan araştırmalerde hastanın kalbinde delik olduğunu belirleme ettik. Delik, iki kalp kulakçığı arasında var olan bir delik. Bunun classic olarak tedavisi dünyanın her yerinde, bizim kliniğimizde de kasık damarından girilerek şemsiye teknikiyle bu deliğin kapatılması şeklinde uygulanıyor. Bu şekliyle kapattık.

Radyolojik olarak araştırma ettiğimizde, bedenin ana toplar damarında anormallik olduğunu belirleme ettik. Kalbindeki deliği kardiyoloji ekibi classic teknikle bu yüzden kapatamadı. Kendi aramızda tartıştığımızda da karaciğeri delerek yapabileceğimizi belirttik. Karaciğerden kalbe geçici bir tünel oluşturduk. Bu tünel aracılığı ile kalpteki delik, kardiyoloji ekibiyle kapatıldı. Daha sonra o tüneli de k’anama olmaması yönünden elimizdeki özel malzemelerle kapattık ve prosedürü komplikasyonsuz, p’roblemsiz bir şekilde tamamladık.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir