Kategoriler
Genel

TÜRKİYE’DE BULUNDU

Gören şaşırıyor! Mısır’da değil Türkiye’de bulundu: Tam 13 adet…
Kedi, bebek ve olgun insandan meydana gelen toplam 13 mumya, Türkiye’nin ilk ve tek mumya bölümüne sahip Aksaray Müzesi’nde sergileniyor. Mısır’a göre Türkiye’deki mumyalama yönteminin değişik olduğuna ilgi çeken Yusuf Altın, ‘Bu yöntemde insan ve’fat ettikten sonra ce’sedin iç organları çıkartılır, balmumu eritilip ce’sedin üstüne sır tabakası gibi kaplanır. Sonra kefen ve kumaşla üzeri kapanır. Bu şekilde toprağa gömü yapılır ve ce’set kuruduktan sonra yüzsenelar süresince kendini muhafaza eder.’ dedi.


Tarihi kültürel zenginlikleriyle Kapadokya’ya açılan kapı olan ve Orta Anadolu ve Kapadokya’nın ilk yerleşim yeri olarak tanınan Aksaray’daki kedi, bebek ve olgun mum’yalar herkesi şaşırtıyor.
Kedi, bebek ve olgun insandan meydana gelen toplam 13 mum’ya, Türkiye’nin ilk ve tek mum’ya bölümüne sahip Aksaray Müzesi’nde sergileniyor. Aksaray bölgesinde oluşturulan kazılarda gün yüzüne çıkarılan mum’yalar, özel ısıtma ve soğutma sistemi olan vitrinlerde korunuyor.


Mum’yalar ile ilgili bilgi veren Aksaray Müze Müdürü Yusuf Altın, toplamda 13 adet mum’ya bulunduğunu belirterek, “Aksaray Müzemiz içeriğinde belirleme edilen 13 mumya ile Türkiye’de mum’ya seksiyonu belirleme edilen tek müzemiz. AmAsya ve Niğde Müzesi’nde de birer adet mum’ya var ama bu şekilde sergilenen tek seksiyona sahip olan müzemiz ülkemizde Aksaray Müzesi’dir. Müzemizdeki mumyalar, Ihlara Vadisi’nde belirleme edilen kiliselerdeki oluşturulan kurtarma kazıları sonucunda bulunmuştur. Mumyalarımızın başka bir alanı Çanlı Kilise’de aşağı yukarı bundan bin sene evvel oluşturulan kiliselerden bulunmuştur. Bunlar 2000’li senelardan itibaren müze kurtarma kazıları ile müzemize kazandırıldı” dedi.


CE’SEDİN ORGANLARI BOŞALTILARAK BALMUMU İLE KAPLANIYOR

Mısır’a göre Türkiye’deki mumyalama yönteminin değişik olduğuna ilgi çeken Yusuf Altın, “Bu mum’yalardan bebek mum’yası kendi ortamında çok teknik bir çalışma getiriyor. Çünkü bizdeki mum’yalama yöntemi, Mısır’daki mum’yalama yönteminden değişik bir tekniktir. Bu yöntemde insan ve’fat ettikten sonra ce’sedin iç organları çıkartılır, balmumu eritilip cesedin üstüne sır tabakası gibi kaplanır. Sonra kefen ve kumaşla üzeri kapanır. Bu şekilde toprağa gömü yapılır ve ce’set kuruduktan sonra yüzsenelar süresince kendini muhafaza eder. Biz de bu kazılardan çıkan mum’yalarımızı müzemize getirerek sergiliyoruz. Genellikle üzerlerinde belirleme edilen kolye, patik, kefen bezi nakışlarını da sergiliyoruz” şeklinde konuştu.
KEDİ MUM’YASI DİKKAT ÇEKİYOR

Mum’yalama yöntemi ile sahibi yönünden çok sevilen bir kedinin de mum’yalanarak korunduğunu ifade eden Müze Müdürü Yusuf Altın, kazı kurtarma çalışmalarında bir adette kedi mum’yası bulunduğunu ifade etti.

Kedi mum’yasının da çocuklar yönünden büyük ilgi gördüğünü ifade eden Altın, “Diğer bir mum’yamız ise bilhassa çocuklarımızın ilgisini çeken kedi mum’yamız var. Kedi mum’yamızda büyük ihtimalle sahibi yönünden çok sevildiği amacıyla balmumu ile kaplanıp korunmuş. Bizler de bunu belirleme ettikten sonra onu da müzemizde sergiliyoruz. Mum’yalarımızın hepsi 10, 11 ve 12. yüzsenelara ait mum’yalar. Yani aşağı yukarı bin senelik mum’yalar” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir