Kategoriler
Genel

Türkiye’den alacağız

Irak Elektrik Bakanlığı görevini vekaleten yürüten Adil Kerim, ülkede kronikleşen elektrik kesintileri sorununa çözüm için yakında Türkiye’den 500 megavat elektrik alacaklarını söyledi. Irak Elektrik Bakanlığı görevini vekaleten yürüten Adil Kerim, ülkede kronikleşen elektrik kesintileri sorununa çözüm için yakında Türkiye’den 500 megavat elektrik alacaklarını söyledi.

Kerim, Irak resmi devlet televizyonunda bir programa katılarak yaşanmış olan elektrik kesintileriyle ilgili açıklamalar yaptı. Irak’ta yeterli elektrik hizmeti verilmesi için Katar’dan gaz alımı görüşmelerinin sürdüğünü dile getiren Kerim, “İmkanlar el verirse 1 yıl ile 15 ay içinde Katar’dan gaz alımı mevzusu tamamlanmış olacak.” dedi. Suudi Arabistan ile de enerji (elektrik) anlaşması imzaladıklarını anımsatan Kerim, Suudi Arabistan’dan gelecek enerji hattının Ar Ar-Yusufiye hattı üzerinden olacağını söyleyerek, “Suudi Arabistan’dan ilk etapta alacağımız elektrik miktarı 500 megavat, ondan sonra bu 1000 megavata çıkarılacak.” ifadesini kullandı.

Ürdün ile de elektrik akış hattının bir yıl içinde tamamlanacağını kaydeden Kerim, bu ülkeden alınacak elektriğin Irak’ın batısındaki bölgelere aktarılacağını anlattı. Kerim, elektrik hizmetindeki yetersizliğin giderilmesi için Türkiye’den de destek alınacağını belirterek, “Türkiye’den yakında 500 megavat elektrik ithal edeceğiz.” diye konuştu.

Gazın yetersizliği elektrik kesintilerini artırıyor
İran’dan şu an 8 milyon metreküp gaz geldiğini ve bunun elektrik üretimi için yetersiz olduğunu dile getiren Kerim, şöyle devam etti: İran’dan gelen gaz sorununu çözmek için yakında bakanlıktan bir kurul Tahran’a gidecek. Irak’ın İran’a 1 milyar 692 milyon dolar borcu bulunuyor. İran gazının Irak’a senelik maliyeti 4 milyar dolardan az. Geçtiğimiz yaz ayında İran’dan 1 megavat bile almadık.” Irak, uzun senelerdir elektrik hizmeti yetersizliğiyle boğuşuyor. Ülkenin birçok yerinde günde ortalama yalnız 3 ile 5 saat ulusal elektrik verilebiliyor. Iraklılar, senelerdir elektrik tedarikini ücret karşılığında ve sınırlı miktarda mahalle jeneratörlerinden temin ediyor. Söz konusu jeneratörlerin ülkedeki çaşama kirliliğini ve hastalıkları artırdığı biliniyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir