Kategoriler
Genel

TÜRKİYE’DEN YARDIM

Ukrayna, Türkiye’den yardım istedi
Rusya’nın sal’dırıları nedeniyle z’or günler yaşamış Ukrayna, yatırım zincirlerinin zar’ar görmesinden ötürü Türkiye’den yardım istedi.
Rusya ile muhabereta olan Ukrayna, yatırım zincirlerinin zar’ar görmesi nedeniyle Türkiye’den yardım istedi. Başta tekstilciler olmak üzere, hammadde girdilerini Türkiye’den temin eden sanayicileri amacıyla Türkiye’den destek isteyen Ukrayna, deniz yolu ile ülkelerine seçenek ulaşım rotası geliştirilmesi ve tarım ekipmanı talebinde de bulundu.

Edinilen bilgiye göre, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Ukrayna Başbakan Birinci Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Yulia Svyrydenko’nun geçen ay sonucunda Türkiye’de gerçekleştirdiği görüşmede, Ukrayna’da etkinlik gösteren ve muhabere evvel üretim amacıyla hammadde ve üretim girdilerini Türkiye’den temin eden başta tekstil yapımcıları olmak üzere Ukraynalı sanayiciler amacıyla Türkiye’den yardım talebinde bulunuldu.

ANAHTAR TESLİM EKİPMAN
Önümüzdeki süreçte Ukrayna’da yer alan ve hammadde ile diğer girdilerini Türkiye’den temin eden, Ukrayna’ya benzer ürünlerin satışını yapan firmalar, çözüm önerilerini Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile paylaşacak. Sav’aş nedeniyle dışsatımta yaşanan p’roblemler ile ilgili da ekonomi yönetimine bilgi verilecek.

Ukrayna ile temaslarda bir dizi diğer husus da gündeme geldi. Sabah’ın haberine göre, Ukrayna’dan Türkiye’ye deniz ürünleri arzının tekrar başlatılması, deniz yolu ile seçenek ulaşım rotasının geliştirilmesi ve Ukrayna’ya tarım ürünlerinin işlenmesi amacıyla Türk ekipmanlarının temini de iki ülke arasında görüşülen diğer hususlar arasında yer aldı. Ukraynalı şirketlerin anahtar teslim teknolojik ekipmanlara gereksinim duyduğunu dile getiren Ukraynalı yetkililer, bu ekipmanlar amacıyla Türkiye’nin mühim tedarikçilerden biri olma ihtimalini ve bunun amacıyla Ukraynalı müşterilere dışsatım finansmanı sağlanabileceğini ifade etti.

TAHIL K’RİZİNDE GÖZLER ANKARA’DA
Ukrayna Sav’aşı nedeniyle dünya genelinde bir besin k’rizinin çıkmasından kay’gı ediliyor. Rusya ile beraber küresel buğday arzının aşağı yukarı üçte biri Ukrayna’dan sağlanıyor. Tahıl dışsatımı yapılamaması nedeniyle küresel çapta gittikçe büyüyen bir besin k’rizi yaşanıyor. Ankara’nın Ukrayna tahılının Türkiye üzerinden ihraç edilebilmesi amacıyla Moskova ve Kiev ile müzakereler durumunda bulunduğu bildirildi. Reuters’a bilgi veren üst seviye bir Türk yetkili, “Türkiye üzerinden açılacak bir koridorla bu tahılın amaçlanan pazarlara ulaşmasına yönelik bir talep var. Müzakereler devam ediyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.