Kategoriler
Genel

TÜRKİYE’DEN YUNANİSTANA

Türkiye’den Yunanistan’a sert reaksiyon!
Türkiye’den Yunanistan’ın devam eden hava sahası ihlalleri ile alakalı sert reaksiyon geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, ‘Yunanistan Dışişleri Bakanlığının 20 Mayıs tarihli açıklamasında ülkemize yönelttiği mesnetsiz iddia ve ithamları bütünüyle r2eddediyor, hava sahamıza yönelik Yunan ihlallerini kuvvetle kınıyoruz.’ ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Yunanistan Dışişleri Bakanlığının Türkiye’ye yönelttiği mesnetsiz iddia ve ithamları bütünüyle reddettiklerini ve Türk hava sahasına yönelik Yunan ihlallerini kuvvetle kınadıklarını bildirdi.

Büyükelçi Bilgiç, Yunanistan’ın hava sahası ihlali iddialarıyla alakalı soruya yazılı yanıt verdi.

Yunanistan Hava Kuvvetlerine ait F-16 uçaklarının 16 Mayıs’ta Gökçeada’nın batısında ve 17 Mayıs’ta Enez’in batısında Türk hava sahasını ihlal ettiğini bildiren Bilgiç, Türk Hava Kuvvetlerinin bu provokatif ihlallere mütekabiliyet ve angajman kuralları gereği lüzumlu cevabı 18 Mayıs’ta verdiğini kaydetti.

Açıklamasında Bilgiç, “Yunanistan, bir kez daha kendi tahrikkar eylemleriyle başlattığı gerginliği kullanarak uluslararası kamuoyunun algısını ülkemize karşı şekillendirmeye çalışmaktadır. Bu çerçevede, Yunanistan Dışişleri Bakanlığının 20 Mayıs tarihli açıklamasında ülkemize yönelttiği mesnetsiz iddia ve ithamları bütünüyle reddediyor, hava sahamıza yönelik Yunan ihlallerini k’uvvetle kınıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Bilgiç, bu tür olayların yine yaşanmaması amacıyla Yunanistan’ın Ege’deki provokatif eylemlerini sonlandırması ve bir senedir toplantılarına katılmaktan imtina ettiği hem çift hem de N’ATO içeriğinde başlatılan Güven Arttırıcı Önlemler sürecine ciddiyetle yaklaşması lüzumluliğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir