Kategoriler
Genel

Türkiye’nin rolü

Dünya Türkiye’nin rolüne kilitlendi: Türk or’dusu kritik ehemmiyet taşıyor
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden çıkarılması konusu ile ilgili Türkiye ile çok yakın ilişkide olduklarını, yakın iş birliği yaptıklarını ve bu hususta Türk or’dusunun rolünün kritik olduğunu söyledi.

Dujarric, günlük basın brifinginde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Ukrayna tahılının Karadeniz’den ma’yınlar temizlenmeden çıkarılabileceği” yönündeki açıklaması amacıyla “son derece pozitif” değerlendirmesinde bulundu.


– “TÜRK OR’DUSUNUN ROLÜ KRİTİK”
Anadolu Ajansı (AA) muhabirinin, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun açıklamalarına yönelik sorusunu yanıtlayan Dujarric, şunları söyledi:

“Türk yetkililerle bu hususta çok yakın ilişkideyız ve yakın iş birliği yapıyoruz. BM Genel Sekreteri, Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan’ın, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun ve Türk or’dusunun yakın iş birliğine son derece minnettar.

Bu p’roblemi çözüme ulaştırmak amacıyla çok yapıcı şekilde çalışıyoruz. Şu noktada detayları paylaşamayacağım ama Dışişleri Bakanı’nın açıklamaları son derece pozitif. Dışişleri Bakanı BM planından bahsetti. Çeşitli alternatifler var ve Türk or’dusunun rolü kritik. Bütün taraflarla ilişkideyız ve Türk yetkililer ilişki kurulmasında da son derece yardımcı oldu.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.