Kategoriler
Genel

TÜRKİYE’YE DESTEK

İsveçli gazeteciden Türkiye’ye destek: Anlaşmanın geçerli olmadığı açıklanmalı
İsveç’in Dagens Industri Gazetesinin siyaset editör muavini Frida Wallnor, İsveç hükümetinin, Türkiye’ye yönelik sil’ah a’mbargosunu sonlandırmasını ve ter’ör teş’kilatı P2KK/Y’PG destekçisi bağımsız milletvekili Amineh Kakabaveh ile oluşturulan uyuşmanın geçerli olmadığını açıklamasını talep etti.

Wallnor, İsveç ve Finlandiya’nın N’ATO’ya üyelik hususu ve Türkiye’nin tutumuna dair bir köşe yazısı kaleme aldı.

İsveç’in yeni ve istikrarlı bir hükümete gereksinimi olduğunu altını çizen Wallnor, köşe yazısında, “Sosyal Demokrat hükümet, ileriki haftaki bütçe oylamasında Kakabaveh uyuşmasının bundan sonra geçerli olmadığını ve Türkiye’ye sil’ah ihracatının tekrar başlayacağını da açıklamalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Wallnor, Sosyal Demokrat Partinin, Magdalena Andersson’un Başbakan seçilmesindeki ön koşulunun bağımsız milletvekili Amineh Kakabaveh ile yaptığı “u’yuşma” olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“İsveç Parlamentosu, gelen yeni kaos haberleriyle her geçtiğimiz gün daha da u’tanç verici duruma geliyor. Dolayısıyla, solcu bir v’ahşi milletvekilinin bütün N’ATO sürecini rehin aldığı bir konumdayız. Bu kez Kakabaveh, hükümetin ek bütçe yasa tasarısının Meclisten geçmesinin koşulu olarak Türkiye’ye karşı fiili sil’ah a’mbargosunu sürdürmesini talep ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve İsveçli seçmenlerin de bu yaklaşıma dair görüşleri olması tamamiyle anlaşılır bir durumdur. Bu u’yuşmanın sonlandırılmasının sorumluluğu tamamiyle Sosyal Demokrat hükümetine düşüyor.”

İsveç hükümeti, terör teşkilatı Y’PG/P’KK kontrolündeki bölgeye ope’rasyon düzenlediği amacıyla ekim 2019’dan beri Türkiye’ye yönelik sil’ah a’mbargosu uyguluyor.

Türk hükümeti, İsveç’ten uyguladığı sil’ah a’mbargosunu kaldırmasını ve P’KK/P’YD’ye verilen sil’h ve ekipman desteğini sonlandırmasını talep ediyor.

– SOSYAL DEMOKRAT PARTİ İLE KAKABAVEH ARASINDA İMZALANAN ANLAŞMA
İsveç’te geçtiğimiz sene Sosyal Demokrat Partili Andersson, istifa ederek vazifiyeti bırakan Stefan Löfven yönünden başbakanlık amacıyla önerilmişti.

349 milletvekilinin varolduğu Mecliste hükümeti kurmak amacıyla 175 milletvekiline gereksinimi olan Andersson, bağımsız milletvekili Amineh Kakabaveh’in desteğini alarak 1 oy farkla 24 Kasım 2021’de başbakan seçilmişti.

Bu oy karşılığında Sosyal Demokrat Parti ile Kakabaveh arasında YPG/PKK’ya destek olunması amacıyla uyuşma imzalanmıştı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir