Kategoriler
Genel

Türkiye’ye getirildi

Rusya’da bulunan Tyazhmash fabrikasında üretilen “Akkuyu NGS”nin 1’inci ünitesinde kullanılacak polar vinç inşaat sahasına ulaştı.Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) 1’inci ünitesinin inşaat sahasına, yaklaşık 400 ton kaldırma kapasitesine sahip bir polar vinç teslim edildi. Reaktör binasının en önemli mekanizmalarından olan polar vinç, nükleer santrallerde en yüksek güvenlik sınıfı olan birinci sınıf ekipmanlardan biri olma özelliği taşıyor.

Vincin, doğu kargo terminalinde gemiden indirilme işlemi 1 gün sürdü. İndirilmesinin ardından, her biri 42 metre uzunluğunda ve 92’şer ton olan polar vincin iki kanadı, NGS’nin 1’inci ünitesinin inşaat alanına götürüldü. Vinç, kanatların ön montajından sonra 1’inci ünitenin reaktör binasında tasarım konumuna uygun pozisyona getirilecek.

Rusya’nın Sızran kentinde bulunan Tyazhmash fabrikasında üretilen polar vincin ağırlığı 200 tonu aşıyor. Polar vinç ya da diğer adıyla gezer köprü vinci, nükleer santralin işletim süresinin tüm aşamalarında kullanılacak.

Vinç, reaktör binasının koruma kubbesi altına yerleştirildikten sonra, nükleer yakıt da dahil olmak üzere reaktör tesisinin ekipmanı ile ilgili taşıma ve teknolojik işlemleri gerçekleştirmek için dairesel bir ray üzerinde 360 derece dönüyor olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir