Kategoriler
Genel

Türkiye’ye ilettiler

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasil Bodnar’dan Türkiye ile ilgili çok mevzuşulacak açıklamalar geldi. Bodnar, Rusya’nın ülkesini işgal etmeye kalkması halinde Türkiye’den Boğazlar’ı Rus savaş gemilerine kapatmasını isteyeceklerini söyledi. Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilimde gerilim bir türlü düşmek bilmiyor. Ukrayna, sık sık NATO ve Avrupa ülkelerine Rusya’ya yaptırım çağrısında bulunurken, Ukraynalı yetkililerin açıklamaları da gündem oluyor. Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasil Bodnar’ın Türkiye ve boğazlar açıklamaları da gündem oluşturdu.

“Boğazları kapatmalarını isteyeceğiz”
Bodnar, Rusya’nın Ukrayna’yı işgale kalkışması halinde Türkiye’den İstanbul ve Çanakkale Boğazcaı’nı Rus gemilerine kapatmasını isteyeceklerini söyledi. Bodnar, Karadeniz’de sınırları yakınında mevzuşlu bulunan Rus savaş gemilerini tehdit olarak gördüklerini belirtti. 6 Rus savaş gemisi ve denizaltı geçti
Bu ayın başlarında 6 Rus savaş gemisi ve bir Rus denizaltısı “askeri tatbikat amacıyla” Çanakkale ve İstanbul Boğazları üzerinden Karadeniz’e geçti.

“Rusya’nın Karadeniz’deki varlığı çok yoğun”
Ukrayna sınırları yakınında bulunan Rus savaş gemilerinin “büyük bir tehdit” oluşturduğunu söyleyen Büyükelçi Bodnar, Rusya’nın Karadeniz’deki askeri varlığının “çok yoğun” bulunduğunu ifade etti.

“Türkiye’den bunu düşünmelerini isteyeceğiz”
Bodnar, “İnanıyoruz ki geniş çaplı askeri işgal veya Ukrayna’ya karşı askeri faaliyetlerin başlaması halinde, savaşın fiili olmaktan çıkıp hukuki hale gelmesi durumunda, Türk hükümetinden Karadeniz’e oluşturulan Boğazları saldırgan ülkeye kapatma olanakını düşünmelerini isteyeceğiz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir