Kategoriler
Genel

TÜRKİYE’YE MİNNETTARIZ

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: Türkiye’ye minnettarız
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Rusya ile Ukrayna müzakerelerini organize etmek amacıyla ara buluculuk çabalarından ötürü Türkiye’ye minnettar olduklarını söyledi.

Rusya ve Ukrayna müzakere heyetlerinin İstanbul’da bir araya geldiği toplantı tamamlandı.

İstanbul’da oluşturulan görüşmede “bazı konularda uzlaşı” çıktı.

“TÜRKİYE’YE MİNNETTARIZ”
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova yaptığı açıklamada, “Rusya-Ukrayna müza’kerelerinin ve genellikle pro’blemin çözümü amacıyla ara buluculuk rolü ve ara buluculuk çabaları amacıyla Türkiye’ye aslında minnettarız.” dedi.

RUS HEYET: GÖRÜŞMELER YAPICI
Rus heyeti, Ukrayna tarafıyla İstanbul’da gerçekleştirdikleri görüşmelerin yapıcı geçtiğini açıklamıştı.

Müza’kerelerin bittiğini ifade eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Müşaviri Vladimir Medinskiy, “Ukrayna’yla oluşturulan görüşmeler yapıcı geçti. Ukrayna yönünden onların pozisyonunu meydana getiren önerileri aldık. Bu anlaşmayı inceleyeceğiz ve Devlet Başkanı’na sunacağız.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Medinskiy, Rus Sav’unma Bakanlığının Kiev ve Çernihiv yönlerinde as’keri eylemleri azaltma kararı aldığına da ilgi çekmişti.

“HER AŞAMADA TARAFLAR ARASINDA YAKINLAŞMA ARTTI”
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İstanbul’daki Rusya-Ukrayna müza’kerelerine ilişkin, “Müzakerelerin başlamasından bu yana en anlamlı gelişme bugün kaydedildi” açıklamasını yapmıştı.

Çavuşoğlu, “Her aşamada taraflar arasında yakınlaşmanın arttığını bugün memnuniyetle görüyoruz.” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir