Kategoriler
Genel

TÜRKİYE’YE TEKLİF

Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye 3.3 trilyon dolarlık teklif
Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Al-Falih, ‘Sofistike özel sektör sahibiyiz. İki ülke arasında iyi ilişkilerin yine tazelenmesi ve dayanıklı ilişkilerin kurulmasına adım atacağız. Yatırım projeleri var. 3,3 trilyon dolarlık fırsat var’ dedi.

ış Ekonomik İlişkiler Kurulundan (DEİK) oluşturulan bildirime göre, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Türkiye ziyareti kapsamında, DEİK’in düzenlediği Türkiye-Suudi Arabistan İş ve Yatırım Yuvarlak Masa Toplantısı’nın ikinci oturumu, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Suudi Arabistan Ticaret Bakanı Macid bin Abdullah Al Kasabi, Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Khalid bin Abdulaziz Al-Falih’in katılması ve DEİK Başkanı Nail Olpak’ın moderatörlüğünde Ankara’da gerçekleştirildi.

Bakan Muş, buradaki konuşmasında, alakalı muhataplarla görüşmeler yaptıklarıne işaret ederek, “Ticari aktiviteler hızlanacaktır. Bundan sonra çok daha süratli olacaktır.” dedi.

Firmaları, Bakanlarla birebir görüştürdüklerini dile getiren Muş, “Kaybettiğimiz süreyi burada toparladık. Kısa sürede Türkiye-Suudi Arabistan İş Forumu’nu düzenleyeceğiz. Şimdi ileriye doğru adım atacağız. Sayın Bakanların söylediği fırsatlardaki sektör temsilcilerimiz ile bir aradayız. Bugünden sonra çift ticari ilişkilerimiz gelişecek, artacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

“GÜMRÜKLERLE İLGİLİ BİR SORUN BULUNMUYOR”

Suudi Arabistan Ticaret Bakanı Al Kasabi de iki ülke ilişkilerinin en üst seviyeye çıkması amacıyla bir arada olduklarını kaydetti.

Al Kasabi, iki ülke arasındaki fırsatlara da değinerek, “Afrika, Doğu Asya gibi diğer kıtalara ya da diğer ülkelere gidebiliriz. Türk firmalarının marifetli ve yetenekli olduklarını biliyoruz. İki ülke arasındaki ilişkilerimiz amacıyla geleceği verimli bir şekilde inşa edelim.” ifadelerini kullandı.

Gümrüklerle alakalı olarak bugünden itibaren bir aksilik bulunmadığını altını çizen Al Kasabi, şu şekilde devam etti:

“Siyasi irade ve teknik destek ve insan kaynağı var. Bize ne kaldı? Bir plan çıkaralım ve iki ülke olarak üçüncü ülkelerde ortaklıklar kuralım. Türkiye-Suudi Arabistan İş Forumu’nu yakın vakitte gerçekleştirelim. Forumu ilk Suudi Arabistan’da ve sonra da Türkiye’de yapalım. Yeni bir başlangıç olsun. İki ülke insanları olarak kardeş gibi çalışalım, ileriye doğru hareket edelim.”

“YATIRIM FIRSATLARI İÇİN BİRLİKTE HAREKET EDECEĞİZ”

Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Al-Falih ise iş dünyası temsilcileriyle bir arada bulunmak ve Türk temsilcileriyle görüşmek üzere Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman yönünden yönlendirildiklerini aktardı.

Fırsatların varbulunduğu yolda beraber hareket edileceğinin altını çizen Al-Falih, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın G20 ülkesi olduklarını anımsattı.

Al-Falih, “Sofistike özel sektör sahibiyiz. İki ülke arasında iyi ilişkilerin yine tazelenmesi ve dayanıklı ilişkilerin kurulmasına adım atacağız. Yatırım projeleri var. 3,3 trilyon dolarlık fırsat var. Bu 14,4 trilyon Suudi parasına tekabül ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

İki ülke arasında derin fırsatlar elde edilebileceğine olan inancını da altını çizen Al-Falih, “Yatırımlar iki tarafın da ekonomisi amacıyla ileriye dönük lokomotif olabilir. Türk yatırımcılar Suudi Arabistan’ı bir durak olarak görebilir ve işlerini halledebilirler.” ifadesini kullandı.

Al-Falih, Suudi Arabistan’da maliyetlerin düşük bulunduğunu, iki ülke arasındaki şirketler arasında forum ve çift iş görüşmeleri gibi adımların atılmasını istediklerini ve bu hususta tüm erişim desteklerini sağlayacaklarını bildirdi.

“İŞ BİRLİKLERİNİ GELİŞTİRMEK ÜZERE ÇALIŞMALARIMIZI YAPACAĞIZ”

DEİK Başkanı Olpak da dün Suudi Arabistan kurulu ve Türk iş insanlarıyla yaptıkları Yuvarlak Masa Toplantısı’nın çoğu görüşme ve imzalanan 2 anlaşmayla çift iş birliklerinin yine başlaması amacıyla güzel bir vesile bulunduğuna ilgi çekti.

İki ülke arasında gerçekleşen resmi görüşmelerde de özel sektör ortaklıklarının önünü açmaya yönelik adımların atıldığını bildiren Olpak, şu ifadeleri kullandı:

“Hedef gösterilen sektörlerde iş birliklerini ilerletmek üzere çalışmalarımızı yapacağız. İki ülkenin iş dünyası temsilcileri olarak, ticari ilişkilerimizde birkaç senesi kaybettik. Bakanlarımız önümüzü açmak amacıyla burada. Biz de iş insanları olarak daha çok çalışacağız. Türk firmalarımız iş birliğimizi çoğaltmak amacıyla bekliyorlar. Bundan ileri süreçte liderler önümüzü açacak, biz de iş dünyası olarak arkalarından geleceğiz.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir