Kategoriler
Genel

TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR

ABD ve İngiltere’den Türkiye’ye teşekkür
ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake ve İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Ajay Sharma, Türkiye’ye Ukrayna tahılının güvenilir şekilde limanlardan ayrılması amacıyla gösterdiği çaba amacıyla teşekkür etti.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake ve İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Ajay Sharma, Türkiye’ye Ukrayna tahılının güvenilir şekilde limanlardan ayrılması amacıyla gösterdiği çaba amacıyla teşekkür etti.

Flake, Twitter’da Ukrayna’dan ayrılan ilk tahıl yüklü geminin İstanbul Boğazı’ndan geçtiği esnada ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğundan çekilen fotoğrafını paylaşarak, “Türkiye’ye hayati dikkate sahip tahılların Ukrayna’dan güvenilir geçişini gerçekleştiren etkili diplomasisi amacıyla minnettarız.” ifadelerini kullandı.

Başkonsolosluğun Twitter hesabından oluşturulan paylaşımda ise, “Yük gemisi Razoni’nin İstanbul’a gelişini, küresel besin güvenilirği krizinin tesirlerini azaltma yolunda hayati bir adım olarak memnuniyetle karşılıyoruz. Tahıl ürünlerinin Ukrayna’dan küresel pazarlara güvenle girmesine yönelik diplomatik girişimlerinden ötürü Türkiye’yi kutlarız.” ifadeleri yer aldı.

Bu paylaşım, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği resmi hesabından da yine paylaşıldı.

İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Sharma ise Twitter’dan video mesaj paylaşarak tahıl yüklü ilk geminin Ukrayna’dan hareketinin sonrası İstanbul’a ulaştığını belirterek, “Bu yalnız (Birleşmiş Milletler) BM ve Türkiye’nin geçtiğimiz ay İstanbul’da imzalanan anlaşmayla neticelenen diplomatik çabaları yardımıyla olası oldu. Biz bu anlaşmaya Birleşik Krallık olarak büyük ehemmiyet ve destek veriyoruz. Bu diplomatik başarı, besin güvenilirğine yönelik t’ehdidi ortadan kaldırmak ve Ukrayna’ya tahıl ablukasını sona erdirmek amacıyla aslında çok ehemmiyetli. Bu yüzden Başbakanım Boris Johnson ve Dışişleri Bakanı Liz Truss, Türk hükümetine teşekkür ettiler. Ben de bu teşekkürlere katılıyorum ve Türkiye’yi kutlama ediyorum. Bu geminin ve takip edecek diğerlerinin güvenilir geçişini umuyorum. Bu tahıl anlaşmasının başarılı olması dünyanın çıkarıdır ve Birleşik Krallık olarak anlaşmanın uygulanmasına destek vermeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir