Kategoriler
Genel

TUSAŞ’TAN

TUSAŞ’tan Ata Vatan’da kritik hamle! Türkiye’nin İHA üssü olacak
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), geçtiğimiz sene ANKA İnsansız Hava Aracı’nın dışsatım uyuşmasına imza attığı Kazakistan ile yeni bir iş birliğine imza attı.

TUSAŞ ile Kazakistan Engineering şirketi arasında imzalanan mutabakat zaptı ile ANKA İnsansız Hava Aracı, Kazakistan’da ortak olarak üretilecek. ANKA İnsansız Hava Aracı‘nın Türkiye dışındaki ilk üretim üssü durumuna ileriki Kazakistan’da bu alanda insan kaynağı yetiştirilmesi ve Kazakistan‘ın İHA üretim kabiliyetinin geliştirilmesine yönelik mühim bir adım atılmış oldu.


Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ’den (TUSAŞ) oluşturulan bildirime göre, şirket, geçtiğimiz sene Anka dışsatım uyuşması yaptığı Kazakistan’da yeni bir iş birliğine imza attı.

TUSAŞ ile Kazakistan Engineering şirketi arasında imzalanan mutabakat zaptı ile Anka, Kazakistan’da ortak üretilecek. Bakım ve tamir süreçlerini de sahibi olan teknoloji aktarması konularında iş birliği gerçekleştirilecek.

Böylece Kazakistan, Anka’nın Türkiye dışındaki ilk üretim üssü durumuna geldi. Kazakistan’da bu alanda insan kaynağı yetiştirilmesi ve ülkenin İHA üretim kabiliyetinin geliştirilmesine yönelik de mühim bir adım atılmış oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verdiği TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, “Anka’mız amacıyla yeni bir üretim üssüne imza atmaktan büyük bir heyecan duyuyoruz. Yerli ve milli imkanlarla geliştirdiğimiz Anka’mızın vatan dışında bu düzeyde rağbet görmesi bizleri gururlandırıyor. Bölge coğrafyasının savunma ve havacılık endüstrisine katkı sağlayacak olan bu uyuşma yardımıyla arkadaş ve kardeş ülke Kazakistan ile ticari ve arkadaşlık bağlarımızın daha da güçlenmesine katkı sağlayacağız. İş birliğimizin hayırlı olmasını temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir