Kategoriler
Genel

uçacak

Altın fiyatlarının yukarı yönlü hareketi devam ederken Almanya’nın dev bankası Deutsche Bank’tan önemli bir tahmin geldi. Tahmin gerçekleşirse gram altın fiyatları uçuşa geçecek. ABD’de rekor kıran enflasyona faiz artışı ile yanıt veren Fed’in altın ve dolar fiyatları üzerindeki etkileri devam ediyor. Altın fiyat tahmini için dev bankalardan açıklamalar tek tek gelmeye devam ederken Almanya’nın en büyüklerinden biri olan Deutsche Bank’taki ekonomistlerden yeni bir rekor tahmini yapıldı. Ekonomistler altın için güvenli liman çekiciliğini sürdüreceği yorumunu yaparken, tarihi de paylaştılar. Peki, altın düşecek mi, yükselecek mi? İşte son dakika haberinin detayları…

Küresel piyasalarda, devam eden resesyon endişelerine karşın ekonomilerde yumuşak bir iniş yapılabileceğine ilişkin yorumların etkisiyle pozitif bir seyir izleniyor. ABD Merkez Bankası (Fed) yetkilileri para politikasına ilişkin sözle yönlendirmelerine devam ederken, artan resesyon endişeleri karşısında hükümet tarafı da olası politikaları kamuoyuyla paylaşıyor. Dün St. Louis Fed Başkanı James Bullard, makroekonomik verilerin beklentileri doğrultusunda gerçekleşmesi halinde temmuzda da güçlü bir faiz artışını destekleyeceğini söylerken, ABD ekonomisini resesyona sokmadan enflasyonu aşağı çekebileceklerini düşündüklerini belirtti. Yarın Fed Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı konuşma öncesinde para piyasalarındaki fiyatlamalarda gelecek toplantıda Fed’in politika faizini 75 baz puan artıracağına neredeyse kesin gözüyle bakılırken, eylül toplantısında da 75 baz puanlık artış ihtimali yüzde 40 seviyesinde bulunuyor.

Temmuz ayı sonrası atılacak adımların ABD ekonomisinin resesyona girip girmeyeceğine yönelik daha anlaşılır ipuçları vermesi beklenirken, Powell’ın bu haftaki konuşmalarında bu döneme ilişkin yönlendirmelerde bulunacağı tahmin ediliyor. Enflasyonla mücadeledeki kararlılık ve ABD ekonomisinin resesyona girmeden bu dönemi atlatabileceğine yönelik beklentilerle pay piyasalarında temkinli de olsa pozitif bir seyir izlenirken, Fed yetkililerinin bugün yapacağı açıklamalar da yatırımcıların odağında bulunuyor.

Altın sözleri
Haftanın ilk işlem gününde ons altın tarafında yatay bir seyir izlenirken, 1830 – 1850 bandında işlem gördüğü ve günü 1838,50 dolar seviyesinden yatay bir seyirle tamamladığı takip edildi. Altının ons fiyatı bu sabah saatlerinde 1834 dolar seviyesinden işlem görüyor. Başta Fed olmak üzere gelişmiş ülke merkez bankalarından gelen sıkılaşma adımları piyasalarda resesyon endişelerini tetiklerken, piyasalardaki risk algısının zayıfladığı ve güvenli liman talebinin de arttığı ifade ediliyor. Analistler bu piyasa dinamiği içerisinde de ons altına yönelik talebin de görece güçlü seyretmesinin söz konusu olabileceğinin altını çiziyor. Dün 1025 liradan güne veda eden gram altın ise bu sabah 1024 liradan açılış yaptı. Altının gram fiyatı dolar kuru ve küresel altın fiyatlarındaki düşüşten etkilenerek yönünü aşağı çevirdi. Gram altın şu sıralar 1021 liradan alıcı ile buluşuyor.

Deutsche Bank altın tahmini
Yatırımcılar piyasalardaki gelişmeleri merakla takip ederken Almanya’nın dev bankası Deutsche Bank’taki ekonomistlerden sarı metal için kritik bir değerlendirme geldi. Analistler ons altının güvenli liman çekiciliğini sürdürmesini bekliyor. Ayrıca Haziran 2023’te kıymetli metal fiyatlarının 2 bin 100 dolar seviyesinde olacağını tahmin ediyor. Ekonomistler, son gelişmeleri ve altın üzerindeki etkisini şu şekilde değerlendiriyor:

“Yükselen reel faizler altın için ters bir rüzgar. Ancak, faiz görünümü açısından piyasanın şimdiden en yüksek şahinliği fiyatladığını düşünüyoruz. Altının riskten korunma özelliklerinin de öne çıkması olası. Altın fiyatlarının Haziran 2023’te 2 bin 100 dolar olacağını tahmin ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir