Kategoriler
Genel

UCUZ BESİN

Ucuz besin s!eferberliği başlıyor! Ürün takip sistemi cebe girecek
Hazine ve Maliye Bakanlığı, yurttaşların daha ucuz besin maddelerine ulaşması amacıyla “Birlikten Berekete” programı ve dijital “Ürün Takip Sistemini” dehemmiyete almaya hazırlanıyor.

Hükümet, kuralsız fiyat değişikliğine karşı tüketici farkındalığını artırmak, üreticiden tüketiciye bütün kesimlerin işbirliğiyle enflasyonu düşürmek amacıyla “Birlikten Berekete” temalı s’eferberlik başlatıyor. S’eferberlikte, üretim ve satış noktaları gönüllük esasi ile fiyat indirimlerine katkı verecek.

Ürün ve fiyat takibi imkânı yayınlayan uygulamada yeni markalar, mamüller, kategorileri öne çıkaran duyuru alanları da yer alacak. Uygulama ile satış noktaları ürün kategorileri filtrelenerek basit arama yapılabilecek.

Uygulama toplam alış veriş tutarını hesaplayacak, en ucuz ürünün en yakın nerede olduğunu da gösterecek. Sisteme yeni giren mamüller, iş yerleri ve ön plana çıkanlar amacıyla de arama linkleri olacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı mobil uygulamaların alt yapısını hazırlandı.

ÜRÜN TAKİP SİSTEMİ

Fiyat İstikrar Komitesi, tarım, besin, enerji başta olmak üzere arz güvenliği konusu ile alakalı bir dizi yeni siyaset oluşturulması kararı alınırken, dijital “Ürün Takip Sistemi” çalışması da yaşama geçiriliyor. Sabah gazetesine konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, stokçuluğu önlemek ve fiyatların seyrini izlemek amacıyla Bakanlık koordinasyonunda yürütülen dijital ürün takip sistemi çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Bakan Nebati, “Türkiye’de enflasyonu belirleyen asli etkenler maliyet ve arz yönlü faktörler ile enflasyon beklentileridir. Bu çerçevede kurdaki istikrara çok ehemmiyet veriyoruz ve önümüzdeki dehemmiyetde meydana koyacağımız yeni enstrümanlarla finansal piyasalardaki istikrarı kalıcı duruma getireceğiz” dedi.

Ürünlerin tarladan çıkışından satılıp kullanıldığı yere kadar takip edilmesi amacıyla yaşama geçirilecek “Ürün Takip Sistemi” ile mamüller sorgulanabilecek. Tarımsal üretimde girdi maliyetlerini düşürecek çalışmalar da Mayıs ayında tamamlanacak.

VERGİDE TAKSİT İMKÂNI VAR

Bakan Nebati, vergi borçlarında yeni bir yapılandırma çalışması konusu ile alakalıki tartışmalara noktayı koydu. Salgın dehemmiyetinde vergi, SGK borçları başta olmak üzere vatandaşı rahatlatmak amacıyla mühim ödeme basitlıkları sağlanarak borçların azaltıldığını hatırlatan Bakan Nebati, bütçe dengelerini gözeterek yeni bir yapılandırma düzenlemesi düşünmediklerini söyledi.

Bakan Nebati, yeni bir yapılandırma beklentisiyle vergisini yatırmayanlara seslenerek, “Vatandaşlarımız bu tür söylentilere itibar etmemeli, yükümlülüklerini saatinde yerine getirmeye devam etmeli” dedi.

Bakan Nebati, vergisini ödemekte zorluk çeken mükelleflere yönelik taksitlendirme imkanları bulunduğunu vurgulayarak, “B’orcunu ödemekte zorluk çeken vatandaşlarımız vergi dairelerine müracaat ederek alakalı mevzuat kapsamında yayılan basitlıklardan her vakit yararlanabilir” dedi.

ATILAN ADIMLARI SIRALADI

Bakan Nebati, enflasyonla mücadele kapsamında bugüne kadar alınan tedbirleri sıraladı:

Gıda mamülleri, asli gereksinim maddeleri ve tarımsal sulama ile meskenlerde sarfedilen elektrikte KDV indirimi yapıldı.

İç piyasada arz güvenliğini sağlamak amacıyla birtakım bakliyat mamüllerine, yemlik mamüllere, karkas et ve yağlık bitkilere dışsatım kısıtlaması getirdik. Bitkisel yağlarda 30 Haziran’a kadar gümrük vergisi sıfırlandı.

Gıda arzında istikrarı temin etmek amacıyla tedbirlerimizi üretim aşamasından başlatıyoruz. Bunun en tipik örneğini tarım mamüllerine yönelik rekolte ve fiyat gelişmelerini eskiden belirleme etmek üzere yapılan Erken Uyarı Sistemi’nde görüyoruz.

Tarımsal üretimi desteklemek amacıyla çiftçilerimize çağdaş basınçlı sulama sistemi yatırımlarına yönelik 7.5 milyon liraya kadar kredi olanağı sağladık.

Küçük ölçekli üretim yapan çiftçilerimizin kullandıkları sıfır faizli kredi üst limitlerini iki katına çıkardık. Ayrıca, Hazine sübvansiyonlu düşük faizli tarım kredilerinin üst limitini yüzde 50 ila yüzde 233 oranında artırdık.

Tüm bunlarla beraber her ay derli toplu olarak bir araya geldiğimiz Fiyat İstikrar Komitesinde tarım, besin, enerji başta olmak üzere emtia ve su kaynaklarını kapsayacak şekilde arz güvenliği konusu ile alakalı yeni siyasetların oluşturulmasını kararlaştırdık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.