Kategoriler
Genel

UCUZ ET SATIŞI

Ucuz et satışı başladı: İşte fiyatlar
Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Cumhurbaşkanının talimatıyla Ramazan ayı süresince market ortalamalarının yüzde 15-20 altında, evvel Et Süt Kurumu’nun 18 satış mağazasında ve devamında da Tarım Kredi marketlerinin 150’sinde ucuz et satışının başladığını duyurdu. İşte Tarım Kredi marketleri ile Et ve Süt Kurumu’ndaki et fiyatları…

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, dün akşam katıldığı televizyon programında ramazan ayı süresince market ortalamalarının yüzde 15-20 altında, Et Süt Kurumu’nun 18 satış mağazasında ve Tarım Kredi marketlerin 150’sinde bugün itibarıyla et satışlarının başladığını söyledi. CNN Türk muhabiri Et ve Süt Kurumu’ndan yeni fiyatları aktardı.

TAVUK BUT 28 LİRADAN SATILIYOR

İki kurumdaki son hali sahada yorumlayan CNN Türk Muhabiri Ahmet Türkeş, “Şu anda Ankara’da Et ve Süt Kurumu’nun genel müdürlüğünün yanındaki satış mağazasındayız. Mağaza büyük olmasına karşın içi tamamiyle müşteri ile doldu desek yeridir. Burada büyük bir sıra var. Sıranın nedeni de oran olarak başka satış noktalarına kıyasla başka et ürünlerinin avantajlı olması. Sığır burger 82 lira, Tekirdağ köftenin kilosu 96 lira, misket köfte 96 lira fiyatla satışa sunuluyor. Tavuk sarmanın kg fiyatı 36 lira, tavuk bagetin kg fiyatı 31.5 lira, tavuk but alabilmek isteyen müşteri de kilosuna 28 lira verecek” ifadesini kullandı.


SIĞIR KIYMA 83; DANA BİFTEK 117,5 LİRA

Etiketlere bakmanın bile z’or bulunduğunu ve büyük bir kalabalık yaşandığını bildiren Türkeş, “Tavuk fletonun kg fiyatı 44.5 lira, dana kontrfile 145 lira, daa pirzolanın kg fiyatı 152 lira olarak yer alıyor. Dana biftek alabilmek istiyorsanız 117.5 lira, sığır kuşbaşı 92 lira, sığır kıyma 83 lira. Kangal sucuk amacıyla 95 lira, Osmanlı sucuk amacıyla 110 lira ödenecek. Sosis fiyatları da 81.5 lira olarak belirlenmiş. Daha ufak boyutlarda alış veriş gerçekleştirmek dilerseniz a’cılı sucuk 95 lira, piliç sosis 49 lira, salam da 49 lira olarak yer alıyor. Fiyatlar başka mağazalara göre daha ucuz olunca da yoğunluk söz konusu” dedi.


KASAPLARDAKİ FİYATLAR ET VE SÜT KURUMU’NA GÖRE BİRAZ DAHA FAZLA”

CNN Türk Muhabiri Emrah Çakmak ise “Et ve Süt Kurumu’nun mağazasındaki fiyatların sonrası biz de İstanbul’da Gayrettepe’deyiz. Burada bir kasaba geldik ve fiyatlara bakacağız. İlk anda fiyatlarda bariz bir fark bulunduğunu kasaplarda fiyatların Et ve Süt Kurumu’na göre biraz daha çok bulunduğunu görüyoruz. Dana kontrfile 215 liradan kilo fiyatı tezgahtaki konumunu aldı. Dana pirzola 255 lira, dana biftek 215 lira, sığır kuş başı 215 lira, normal kuş başı 115 lira, dana kıyma ise 150 liradan tezgahtaki konumunu aldı” ifadelerini kullandı.

“KANADIN KİLO FİYATI 58 LİRA”

Çakmak gözlemlerine şu şekilde devam etti; “Tavuk seksiyonuna geçtiğimizde but 49 lira olarak satışta. Aynı vakitte tavuk fleto 83 liradan satıştaki konumunu aldı. Kanadın kilo fiyatının 58 lira bulunduğunu görüyoruz. Açıklamayı Tarım Bakanlığı yapmıştı. Et ve Süt Kurumu’nun mağazalarında Ramazan ayı ortamında bilhassa pazarının şartlarına göre yüzde 20 ile 40 arasında daha uyguna satılabileceğini söylemişti. Biz de şu anda İstanbul’da bir kasaptayız etin fiyatına baktığımızda yüzde 20 ile 40 arasında İstanbul’daki kasapların daha yüksek bulunduğunu söyleyelim. İstanbul’un değişik lokasyonlarında gezdiğimizde fiyatların lokasyona göre değiştiğini görüyoruz. Et ve Süt Kurumu’nun mağazalarına göre fiyatların yüksek bulunduğu verisini paylaşabiliriz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir