Kategoriler
Genel

ÜNİVERSİTE SINAVI

Son dakika: Üniversite imtihanında baraj puan kalktı!
Son dakika: Yükseköğretim Kurulu’ndan oluşturulan bildirime göre üniversiteye girişte TYT ve AYT baraj puanı programı kaldırıldı. Hem de bildirimde TYT’nin 135 dakika olan imtihan süresinin, 30 dakika artırılarak 165 dakikaya çıkarıldı.

Son dakika: Yükseköğretim Kurulu (YÖK) yapmış bulunduğu bildirimde, ”2022 YKS’den itibaren ön lisans ve lisans programlarını tercihte 150 ve 180 olan TYT ve AYT baraj puanları programı kaldırıldı.” ifadelerini kullandı.

2022-YKS KILAVUZU

2022 YKS imtihanından itibaren lisans ve ön lisans tercihte 150 ve 180 olan baraj puanlar kaldırıldı.

Yüseköğretim Kurulu’ndan oluşturulan bildirime göre SAY, SÖZ, EA ve DİL puan çeşitlerinde imtihan puanı hesaplanması amacıyla uygulanmakta olan TYT puan türünde 150 puan almış olma koşulu ile yerleştirme puanlarının hesaplanmasında; TYT puan türü amacıyla 150, SAY, SÖZ, EA ve DİL puan çeşitleri amacıyla 180 olan imtihan puanı barajı programı kaldırıldı.

Bu senedan itibaren alakalı puan çeşitlerinde imtihan puanı hesaplanan bütün adaylar amacıyla ortaöğretim başarı puanı eklenerek yerleştirme puanı hesaplanacak.

Adaylar, önceki senelerde bulunduğu gibi imtihan puanına orta öğretim başarı puanının eklenerek oluşacak yerleştirme puanıyla, puan üstünlüğüne göre yerleşme olanağı elde edecek.

HANGİ ADAYLARIN TYT VE AYT SINAV PUANI HESAPLANACAKTIR?

TYT imtihan puanının hesaplanması amacıyla Temel Matematik Testi ya da Türkçe Testinden 0,5 ya da daha çok ham puan almış olma koşulu uygulanmaya devam edecek.

TYT puanı olmayan ya da TYT puanı hesaplanmayan adayların, AYT ve/ya da YDT’ye girmiş olsalar da SAY, SÖZ, EA ve DİL puanları hesaplanmayacak.

SAY, SÖZ ve EA puan türündeki imtihan puanlarının hesaplanması amacıyla lüzumlu olan alakalı puan çeşidine dair AYT’deki iki testin en az birinden 0,5 ya da daha çok ham puan almış olma koşulu ile DİL puan türündeki imtihan puanının hesaplanması amacıyla lüzumlu olan Yabancı Dil Testinden 0,5 ya da daha çok ham puan almış olma koşulu uygulanmaya devam edecek.

ÖZEL YETENEK PROGRAMLARINA BAŞVURU İÇİN TABAN PUAN İLGİLİ ÜNİVERSİTE TARAFINDAN BELİRLENECEKTİR

Özel beceri imtihanıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek amacıyla adayın TYT puanının hesaplanmış olması gerekiyor olup taban puan koşulu aranıp aranmamasına, aranacak ise en az kaç puan almış adayların başvurabileceklerine alakalı yükseköğretim kurumu karar verecek ve bunu basın-yayın organlarıyla adaylara duyuracak.

BAZI PROGRAMLARDAKİ BAŞARI SIRASI KOŞULU DEVAM EDECEK

Tıp, diş hekimliği, eczacılık, hukuk, mimarlık, mühendislik ve öğretmenlik programlarını tercih edebilmek amacıyla lüzumlu olan en düşük başarı sırası koşulu uygulanmaya devam edecek.

2021-TYT 200 VE ÜZERİ PUAN UYGULAMASI

2021-TYT’de alınan 200 ve üzeri puanlar 2022-YKS’de dönüştürülerek kullanılabilecektir. Diğer yandan 2022 YKS’den itibaren alınan TYT 200 ve üzeri puanlar bir ileri sene kullanılamayacak.

SINAV SÜRESİ UZATILDI

Temel Yeterlilik Testinin 135 dakika olan imtihan süresi, 30 dakika artırılarak 165 dakika olarak uygulanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir