Kategoriler
Genel

USTA BULDU

Katie adlı bayan on senedir hayatının en k’ötü vakitlarını geçiriyordu. Eskiden beri süreğen rahatsızlığı tespit edilen bayan hangi hekime gitse çözüm elde edemiyordu. Hiç beklemediği bir anda evine gelen onarımci, hayatını değiştirdi. İşte inanılması güç olayın
Katie, 3 çocuk annesi, mutlu bir bayandı. Son on senedir bedeninde oluşan, bilmediği rahatsızlıklar sebebiyle karamsarlığa kapılmış ve yaşamdan soğumuştu. Sürekli bitkin ve mutsuz olan Katie’nın bu hali iş arkadaşları yönünden da fark edilmişti.

Her gün kendini kötü hisseden bayan, hangi hekime giderse gitsin, olumlu bir dönüş alamıyordu. Yaşadıkları daha k’ötü bir hal alarak yine karşısına çıkıyordu. Hekimler da problemin ne bulunduğunu bilmiyor, psi’kolojik bir rahatsızlık olacağından şüpheleniyorlardı. Katie’nın kendisini daimi yorgun ve mutsuz hissetmesinin bambaşka sebebi meydana çıktı…
Hekimlerın yaptığı testler sonuçsuz kalıyordu!
Vücüdunda bir şeylerin t’ers gittiğini hisseden bayan daimi hekimlera başvuruyordu. Ancak hiçbir hekim Katie’nın hastalığına tam olarak tespit koyamadı. Gittiği her hastanede sonsuz test veren bayan, bundan sonra bu durumdan bunalmış bir duruma gelmişti.

Katie günlük gerilim ve iş ile kafaya çıkmakta çok büyük aksilik yaşıyordu. Kendisinde yaşanan değişiklığın de bundan kaynaklandığını düşünüyordu. Zaman geliştikçe bu kuramının de hatalı bulunduğunu fark etti. Sağlığında değişik bir problemin bulunduğunu biliyor ama ne bulunduğunu ile ilgili en küçük bir fikri bile yoktu.Basit bir yürüyüş bile bundan sonra z’or geliyordu…
Katie, gün geçtikçe sağlığını yitiriyor ve bunun karşılığında rastgele bir şey yapamıyordu. Daha evvel basitçe yürüdüğü yollar, bundan sonra onun amacıyla z’or geliyor, fazlasını tamamlayamıyordu bile. Baston ya da yürüteç olmadan evden çıkması bile olası değildi.

Kırk yaşlarında olan Katie, gövdesinin 80 yaşındaki bir bayandan farksız bulunduğunu söylüyordu. Hekimler h’astalığının tespitini dahi yapamazken, tedavi düşünmek nerdeyse imkansızdı. Vücudu süratli bir şekilde yaşlanıyordu. Katie, bu halin namacıyla bulunduğu ile ilgili en küçük bir fikire bile sahip değildi. Durumu ise her geçtiğimiz gün daha k’ötüye gidiyordu…


Kilit nokta evdeki onarım işleri oldu
Katie ne h’astalığı bulunduğunu öğrenmek amacıyla nerdeyse her gün hekime gidiyor, test yaptırıyordu. Kadındaki bu halin unsurunu öğrenmek isteyen Dr. Mary Beth Hensley, bir dizi araştırma istemişti.

Röntgen, EKG, beyin MR’ı gibi zorulu araştırmaleri yapan Katie, bir an evvel bedeninde ne bulunduğunu öğrenmek istiyordu. Dr. Hensley, “Katie amacıyla baştan aşağı her şeye bakıyoruz ama problemin unsurunu bir türlü anlayamıyoruz” şeklinde ifade etmiştiği bayanın hastalığını.

Katie gün geçtikçe daha da kötü oluyor, her şey bundan sonra ona çok zor gelmeye başlıyordu. İştahı yok, halsizlik derecesi artmış, bundan sonra evden bile çıkmak istemiyordu. Bu açıklanan baş gösterirken hekimler şaşkınlık içersinde bir başka testi istiyordu. Bütün testlerin neticesi ise gayet temizdi. Kadının bağışıklık sistemi sağlıklı bir bireyinki ile aynıydı. Herhangi bir aksilik yoktu.
Katie, bu hali biraz olsun değiştirebilmek amacıyla ev onarımat işlerine merak saldı. evinde kendi yaptığı küçük onarımatlar, biraz olsun ağrılarını dindirir ve iyileşme adımında kendine istek olur diye düşünüyordu. İşte bu sırada o merak ettiği problemin cevabını da almış oldu.

Banyo onarımi amacıyla anlaştığı usta hayatını değiştirdi
Katie, hem hastalığın verilen tükenmişlik hissini ortadan kaldırmak amacıyla hem de fiziksel etkinlik olması yönünden evinde onarım işlerine başlamıştı. Manevi olarak tükenmişlik evresine gelen bayana bu tür işler iyi gelecekti. Tamirata banyodan başlamayı isteye Katie, bunu tek başına yapamayacağını biliyordu.

Banyo onarımi amacıyla kendisinin bir an evvel usta bulması gerekiyordu. Ancak bulduğu ustanın 10 senedir çözülemeyen h’astalığın dermanı olacağını bilemiyordu.

Katie 10 sene süresince aynı sağlık p’roblemi ile boğuşuyordu. Bu hastalığın bir tek kendisinde bulunduğu fikrine kapılmış ama çözümünü de bilemiyordu. Evde ne kadar vakit geçirirse hastalığı da o derece ş’iddetleniyordu.

Ev onarımatı amacıyla anlaştığı usta, mucize denilebilecek bir bir şey keşfetti. Bu keşif gerçekleştirdikten sonra bayanın hastalığını meydana getiren halin bedeninde değil, evde bulunduğu anlaşıldı.
Su kazanını 10 sene evvel almışlardı…
Eve gelen usta banyo amacıyla işlemlere başlamadan evvel onarım edilecek eşyaları denetim ediyordu. Usta, Katie’ya su kazanını ne vakit aldıklarını sordu. Kadın, kazanın en son 10 sene evvel değiştiğini ifade ederek şaşkınlığını sürdürüyordu. Cevabı alan usta ve çırak birbirine baktılar. O dakikadan sonra Katie’nın hayatının bundan sonra tamamiyle değişeceğini kimse bilmiyordu…

Usta kısa bir araştırmanın sonrası su kazanının h’atalı bağlantı ile takıldığını anlamıştı. Kazan, eve karbonmonoksit sızdırıyordu. Bu halin çözülmesinin sonrası Katie evde kendisini namacıyla k’ötü hissettiğini anlamıştı. Su kazanı, az miktarda karbonmonoksit sızdırdığı amacıyla ö’lümcül değildi ama daimi yorgunluk, halsizlik gibi açıklanan göstermesine namacıyla oluyordu. Usta sızıntıyı giderdiğinde Katie bir ay içersinde eski halina döndü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir