Kategoriler
Genel

ÜTÜ KİRECİ

Ütü kirecini nasıl basit temizleriz? Ütü kireci temizlemenin en basit 5 tekniki
Delikleri kireç yüzünden tıkanan ütüleri nasıl temizleriz? Ütü kireci temizlemek amacıyla sarfedilen teknikler yardımıyla bundan sonra ütülerin rahatça buhar verebilecek ve ütü amacıyladeki kireç temizlenecek…

Kireç oluşumu, ütünün ömrünü kısaltmaktadır. Sürekli su isteyen ütüler ise cihaza zar’ar vermeden temizlenmelidir. Hem basit hem de natural tekniklerle ütü kireci nasıl giderilir dediğiniz anda sizler amacıyla burada olacağız. Şimdi sizlere önerdiğimiz teknikler ile ütünün amacıyladeki kireçler tek tek çözülecek ve temizlenecek.

Ütü kirecini nasıl basit temizleriz?
Yöntem: Ütüde ki kireçleri temizlemeden evvel Kürdan yardımı ile ütü deliklerini açınız. Ütü tabanındaki buhar deliklerini iyice temizledikten sonra kulak temizleme çubuklarını ılık su amacıylae bulaşık deterjanı koyarak delikleri bu su ile yine temizleyin.

Ütünün amacıylae hazneyi dolduracak kadar içme suyu ekleyerek ütüyü en sıcak derecede ayarlayarak buhar sıkıyoruz. Bu teknik kireçten tıkanan ütü deliklerini açacaktır.

Ütü İçindeki Kireç Nasıl Temizlenir?
Sirke ile ütü kireci temizleme: Ütünüzü iyice ısıtıp yine fişini çekin. Ütü haznesine aldığı kadar beyaz sirke ( Diğer sirkeler ütüye z’arar verebilirler) ek ettikten sonra yine ütü fişini takıp dışarıya sürekli buhar sunarak sirke tamamlanıncaye kadar devam ediyoruz.

Ütüde ki sirke tamamlanınca yine su koyup sirkeden iyice arındırın. Marketler de satılan beyaz temizlik sirkelerini kullanmanız gerekir. Diğer besin amacıyla sarfedilen sirkeler ütünüze z’arar verebilirler


Tüm bu işlemler bittikten sonra ütünün altına baktığınızda amacıyladeki kirecin ütü deliklerinden aktığını göreceksiniz. Ütü buhar vermediği vakit bu prosedürü yapabilirsiniz.

Ancak evvel ütüde kireç olmasını en’gellemek amacıyla her vakit ütünün amacıylae kapalı su diye tabir ettiğimiz şişe ile satılan şaşal sulardan kullanın.

Ütü Kireci Nasıl Temizlenir?

Marketten satın alacağınız kireç sökücüler ile ütü kireci anında temizleniyor.

Ütünün amacıylae 1 çay bardağı su ekledikten sonra 1 Yemek kaşığı kadar ya da yarım kapak kadar Kireç sökücü döküp Ütü ısınacak kadarütünün fişini takın ve buharı dışarı verin.

Ütü amacıylae yine içme suyu koyun yalnız bu sefer pas kireç kullanmayın ve su tamamlanıncaye kadar buhar verin.

Mutfak temizliğinizi basitleştirecek teknikler! Temizlikle alakalı basit

Mutfak temizliğinizi basitleştirecek teknikler! Temizlikle alakalı basit

Sirke ruhu

Sirke ruhu da ütüde kireçlere yer vermeyen bir madde olarak evinizde yer alabilir.

Ütü kireci temizleme suyu hazırlayarak kısa sürece ışıl ışıl bir sonuca ulaşabilirsiniz. Eşit ölçülerde su ve sirke ruhunu karıştırın. Karışım suyunu ütünün su bölmesine ekleyin. Ütüyü fişe takın ve suyun etkisiyle birlikte kirecin temizlendiğine tanık olun. Önermiş olduğumuz ütü kireci temizleme tekniklerini her ay 1 defa deneyerek, ütünün kullanım vakitını senelerce uzatabilirsiniz.

Kireç Çözücü Deterjanlar
Ütü kireci temizleme teknikleri arasında kimyasal ve derinlemesine temizlik gerçekleştirmek isteyenler amacıyla en doğru seçim deterjanlar olacaktır. Kireç çözücü deterjanlar genelde lavabo ve demlik temizliğinde tercih edilmektedir. Şimdi bu deterjanı kullanarak ütünün amacıyladeki kireçleri de çözebilirsiniz. Deterjanı kullanırken çok titiz olmanız gerekir. Deterjan kokusunu amacıylaize çekmemeye çalışın. Şimdi ütüyü ters çevirin ve kireç çözücü deterjanı, ütünün deliklerine azar azar dökün. Siz deterjanı dökerken kireçler anında çözülmeye başlayacaktır. Daha sonra ütünün su haznesine bir kap su koyarak ütüyü düşük derecede çalıştırın. Artık ütünüzde kireçlerden iz kalmayacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir