Kategoriler
Genel

uygulanıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, patateste siğil, kahverengi çürüklüğü, halka çürüklüğü ve kist nematodları sebebiyle 26 ilde karantina tedbirleri uygulandığını açıkladı. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in “Bir nevi kanser olan Patates siğili sonrası 2004 senesinde başlatılan ekim alanı kısıtlaması, 2022 yılı itibarı ile hangi boyuttadır?

Kaç ilde ne kadar alanda rahatsızlık nedeni ile patates ekimi yapılmamaktadır? Siğil benzer biçimde zarar veren nematod hastalığının boyutları ve halen mevcut durumu nelerdir? Patates siğili ile ilgili çiftçi eğitimi verilmekte midir?” şeklindeki sual önergesine yanıt verdi.

Bakanlık tarafınca Tarım ve Orman Bakanı Kirişci’nin imzasıyla Gürer’e gönderilen cevapta şu ifadeler yer aldı:

“2022 yılı itibarıyla patates siğili hastalığı sebebiyle Karantina tedbirleri uygulanmakta olup, hastalık etmeninin konukçuları (patates ve diğerleri) dışındaki mamüller ekilebilmektedir. Patates karantina etmenleri sebebiyle (patates siğili, patates kahverengi çürüklüğü, patates halka çürüklüğü ve patates kist nematodları) 26 ilde karantina tedbirleri uygulanmaktadır. Çiftçilere yönelik patates siğili etmeninin de içinde bulunduğu Patates Entegre Mücadele Eğitimi, Patates Hastalık ve Zararlıları Eğitimi, Patateste Karantina Etmenleri Eğitimi verilmektedir. Ülkemiz genelinde son 5 yılda patates ve patates siğili konularında bin 200 öğrenim ve yayım faaliyeti gerçekleştirilmiş olup, 15 bin ziraatçi katılım elde etmiştir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir