Kategoriler
Genel

UZMAN HEKİM

Uzman hekim uyardı! Ramazan’da bunları sakın yapmayın
Ramazan’da mide pro’blemini tetikleyen besinlerden uzak durulması önerisinde tespit edilen İç Hastalıkları Eksperi Dr. Betül Kaya, “Ramazan’da bilhassa acılı, baharatlı, biberli, aşırı yağlı ve ağır yemekler yenmemelidir. Mideyi rahatsız edebilecek aşırı tuzlu besinler ve kızartmalardan da kaçınılmalıdır” dedi.


Ramazan ayında sağlıklı ve dengeli beslenmek amacıyla ilk olarak sahuru atlamamak gerekliliğini bildiren İç Hastalıkları Eksperi Dr. Betül Kaya, genelde daha uzun vakit tok tutacağını düşündüğümüz ekmek, börekler, hamur işleri gibi besinlerin tüketilmesinin makul olmadığını söyledi.


Unlu, şekerli besinler ve hamur işlerini kan şekerini süratli yükseltip gün içersinde de süratli düşmesine sebep olmaları nedeniyle önermediğine ilgi çeken Uzm. Dr. Kaya, “Sahurda süt, yoğurt, peynir, yumurta, tam tahıllı ekmekler gibi besinlerden meydana gelen hafif bir kahvaltı yapabilir ya da çorba, zeytinyağlı yemekler, yoğurt ve salatadan meydana gelen bir öğün tercih edilebilir” diye konuştu.


Bütün gün tok kalmak amacıyla çok yemek hatalı Uzm. Dr. Betül Kaya, “Bütün gün tok kalmak amacıyla daha çok yenmesi gerektiği fikiri maalesef doğru değildir. İftarda ise yemeğe çorba, kahvaltılıklar (peynir, zeytin, hurma vb) gibi besinlerla başlamak önemlidir, İftarda tüm gün yiyemediklerimizi yemeye çalışmak yerine hafif bir yemek, ardından da akşam azar azar meyvemizi, çerezimizi yemek, bol su içmek, çok şekerli olmayan sütlü tatlılar ya da meyve tatlıları daha makul olacaktır. Günde ortalama en az 2-2,5 litre (12-14 su bardağı) su içmeye, sıvı ihtiyacını da karşılayacak ayran, taze sıkılmış meyve-sebze suları, yalın soda vb. sık sık tüketmeye özen gösterilmelidir” açıklamasında bulundu.


Hızlı yemek mide spazmı nedeni Ramazan ayında midemizi yormamak amacıyla ilgi edilmesi gereken birtakım haller olduğunu bildiren Uzm. Dr. Betül Kaya şunları söyledi: “İftarda bilhassa gün boyu aç olduğumuz amacıyla çok süratli ve iyice çiğnemeden yeme eğiliminde oluyoruz. Fakat herkes bunu kesinlikle deneyim etmiştir, kısa vakitde bir şişkinlik oluşuyor. Genellikle midesinde vakitğen rahatsızlığı olan hastalarda uzun vakit açlık ardından süratli yemek mide spazmlarına, ağrılarına sebep olabilir. Bu yüzden yavaş yemek, hafif bir yiyecekle orucu açmak önemlidir. Menünüzde kuru baklagiller, kepekli tahıllar, sebzeler gibi lif seviyesi yüksek besinler ve ara öğünlerde de taze, kuru meyve, ceviz, fındık gibi kuru yemişler tercih edebilirsiniz. Kızartma, kavurma gibi pişirme yöntemleri yerine haşlama, fırında pişirme ve ızgarada oluşturulan yiyecekler tercih edilmeli.”
Stresten uzak durun Ramazan’da mide pro’blemini tetikleyebilecek besinler olduğunu altını çizen Uzm. Dr. Kaya, “Genellikle acılı, baharatlı, biberli, aşırı yağlı ve ağır yemekler yenmemelidir. Mideyi rahatsız edebilecek aşırı tuzlu besinler ve kızartmalardan da kaçınmalılardır. Hem de oruçluyken kan şekeri düşüşüne bağlı olarak birtakım bireylerin çok sinirli, gerilimli olduklarını görüyoruz. Bu bireylerin de kesinlikle gerilimden uzak durmaları gereklidir” dedi.
Reflü şikâyetleri artabilir Uzm. Dr. Betül Kaya, Ramazan’da en sık görülen mide şikâyetleri ile ilgili ise şu verileri paylaştı: “Ramazan’da birtakım şahıslarda midede uzun vakit açlığa bağlı yanma, kazınma, ağrı hissi yaşanabileceği gibi, bir anda çok miktarda yemek yiyip ardından yatmaya bağlı reflü şikâyetleri artabilir. Midesinde bu dönemde yükselen şikâyetleri olan hastaların evvel İç Hastalıkları ya da Gastroenteroloji eksperine müracaat ederek tedavi almaları gerekebilir. Proton pompa inhibitörü diye tanımladığımız ilaçlar mide asidini baskılayarak mideye zar’ar gelmesini önleyebilirler. Yiyeceklerde acı, baharat, yağ, kızartma, çiğ soğan, çiğ sarımsak tüketimi, domates, portakal gibi sebze meyveler, meyve suları şikâyetleri artırabilir. Reflü amacıyla de yemekten anında sonra uzanmak yerine bir vakit oturur pozisyonda kalınmasını isteriz. Normalde reflü hastalarının yemekten sonra 3 saat kadar yatması gerekir, yalnız sahurda bu kurala uymak pek olası olmayabilir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir