Kategoriler
Genel

uzmanlar uyarıyor

İstanbul’da dün sabahtan bu yana aralıklarla etkili olan kar yağışı gece saatlerinde yoğunlaştı. İstanbullular güne yine kar yağışıyla uyandı. Meteoroloji’den İstanbul için yeni hava durumu uyarması geldi. Cumartesi günü kar çok yoğun olacak. İstanbul’da “cumartesi dışarı çıkmayın” uyarıları yapılıyor.

Türkiye’yi tesiri altına alan yoğun kar yağışı İstanbul, Kocaeli, Bursa, Konya, Ankara başta olmak üzere birçok ilde yaşamı felç etti. İstanbul’da dün sabahtan bu yana aralıklarla etkili olan kar yağışı gece saatlerinde yoğunlaştı. İstanbul için asıl etkili kar yağışının cumartesi günü görüleceği duyuruldu. İstanbul’da kar yağışı gece saatlerinde etkisini artırırken kenti beyaza bürüdü. Zaman vakit hızını arttıran yağış, sabah saatlerine kadar belirli aralıklarla devam etti. Trafiğe çıkan taşıtlar, karlı yollarda güçlükle ilerlerken, takımlar, yolları açık tutmak için çalışmalarını aralıksız sürdürdü. Meteoroloji Prof. Orhan Şen ise “İstanbul’u vuran kar yağışı tesirini daha da artıracak” diyerek şu tahminleri paylaştı:

“Tahminimiz doğrultusunda kar yağışı yoğunluğunu artırdı. Yoğunluğun artmasında Karadeniz’in batısı uzerinde bulunan ALÇAK BASINÇ merkezi neden olmaktadır. Alçak basınç merkezinin oluşturduğu hava kütlesinin dairesel dönmesi denizden nemi alarak kar yağışına dönüştürüyor.

Cumartesi çok güçlü olacak
Bugün Karadeniz’in batısındaki alçak basıncın oluşturduğu kar yağışı öğleden sonra Anadolu yakasında yoğunluğunu sürdürecek. Akşamüstü biraz hafifleyecek. Sebebi bu siklonun (alçak basınç merkezi) doğuya kayması. İstanbul’da yarın (cumartesi) öğleden evvelde yeniden kuvvetlenecek. Bu yüzden yarın da önlemlerimizi almayı sürdürelim.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir