Kategoriler
Genel

VAKA AÇIKLAMASI

Bakan Koca’dan v’aka açıklaması: Günlük 40 kat arttı!
Son dakika haberi… Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs v’aka sayıları hakkında, “V’aka adedi artışı şu an günlük 40 katına kadar çıkmış halde” açıklamasını yaptı.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19’la mücadeleye ilişkin, “Biz bundan sonra t^’edbirlere devam ederek Kovid’le beraber nasıl yaşamamız gerekliliğini biliyoruz. Nerede maske takılması gerekliliğini, nerede kendimizi korumamız gerekliliğini bundan sonra hepimiz biliyoruz. Yeniden kapatma ve aynısı haller olmayacak. Aşımız var, ilacımız var, tedbirlere devam.” dedi.

Koca, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısının sonrası gazetecilerin sorusu üstüne yaptığı açıklamada, Avrupa’daki Kovid-19 d’algasını Türkiye’nin 4-5 hafta evvel görmeye başladığını belirtti.

Şu dönem, günlük v’aka adedinda Almanya, İtalya, Fransa gibi ilerlemiş Avrupa ülkelerinde 100 binleri geçtiğimiz v’akaların görüldüğünü ifade eden Koca, “Bizde ise giderek yükselen bir v’aka adedi bulunduğunu görüyoruz. V’aka adedinin artışıyla beraber hastane yükü aynı oranda artmıyor. V’aka adedi artışı şu an günlük 40 katına kadar çıkmış halde. Hastane yükü ise şu an 3 kat kadar arttı. O anlamda c’iddi bir hastane yükümüzün olmadığını çok rahat söyleyebiliriz. Yoğun bakımlarda da bu artışların dikkat çekici ve c’iddi olmadığını görüyoruz. Artışın aynı oranda olmadığını rahatça söyleyebiliriz.” diye konuştu.


TURKOVAC UYARISI

Vatandaşların bu dönemde hatırlatıcı güncel dozlarını kesinlikle yaptırmalarını, bilhassa 50 yaş üstü, k’ritik, r’iskli olanların aşıyı t’itizlikte uygulamalarını önemsediklerini altını çizen Koca, “Bir de gene r’iskli, 50 yaş üstü, süreğen hastalığı, ek hastalığı olan bireylerin de kalabalık ortamlarda maskelerini her vakit bulunduğu gibi takmalarını ısrarla öneriyoruz. Aşı olmak isteyen vatandaşlarımızın TURKOVAC aşısını olmayı önemsemelerini isterim. Yerli aşımız çok etkili. Sonuçlarından memnunuz. TURKOVAC tercihinde ve önerisinde hassasiyet gösterelim.” açıklamasında bulundu.

Kovid-19’la mücadelede elde edilen neticelere işaret eden Koca, şunları kaydetti:

“Kalabalık ortamlarda r’iskli isek maskeyi takmamız gerekliliğini, şayet kendimizde üst solunum yolu enfeksiyonu sendromu sahip olunan ise başkasına bulaştırmamak amacıyla maskeyi esasen takmak gerekliliğini biliyoruz. R’iskli olan bireylerin şayet bir sendrom varsa erken dönemde testlerini yaptırıp, şayet pozitifse o halde ek hastalığı varsa ilaca başlama hali söz hususu olabilir. Dolayısıyla elimizde ilacımız var, aşımız var. Kişisel t’edbirlere uyarak Kovid’le yaşamayı bundan sonra öğrendik. Kovid bitti mi? Bitecek mi? Bitmeyecek. Bir influenza gibi düşünün. Zaten son dönemde de bulguları grip aynısı seyrediyor. Daha çok boğaz ağrısı, burun akıntısı ve a’teşle seyrediyor ve yanında de kas ağrılarını görüyoruz. Ağır influenza tablosu gibi gelişiyor. Ama ek hastalığı olanlarda bu açıklanan daha dikkat çekici, hastaneye yatışa kadar giden neticelere sebep olabiliyor. Onun amacıyla biraz daha dikkatli olmamız lazım.”

Yeni yoğun bakımlar açılmasının söz hususu olup olmadığı sorusu üstüne Koca, “Hayır, şu an yenilerin açılması gibi bir hal yok. P’anik havası yok ama biz bundan sonra tedbirlere devam ederek Kovid’le beraber nasıl yaşamamız gerekliliğini biliyoruz. Nerede maske takılması gerekliliğini, nerede kendimizi korumamız gerekliliğini bundan sonra hepimiz biliyoruz. Yeniden kapatma ve aynısı haller olmayacak. Aşımız var, ilacımız var, tedbirlere devam.” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir