Kategoriler
Genel

VANALARI KAPATTI !

Rusya vanaları kapattı! Avrupa’da gaz tedirginliği
Kuzey Akım 1 boru hattının bakıma girmesi ve vanaların kapatılmasının sonrası Avrupa’da gaz t’edirginliği başladı.
Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan muhabere sebebiyle Avrupa’ya natural gaz akımını resmen bir koz olarak kullanan Rusya, çoğu ülkeye gaz akışını kesmişti.

Haziran ayında Rus devletine bağlı naturalgaz şirketi Gazprom, Kuzey Akımı 1 boru hattının toplam kapasitesinin yüzde 40’ı oranında kullanıldığını açıkladı. Gazprom, Almanya odaklı Siemens şirketinin boru amacıyla lüzumlu türbinleri göndermekte geciktiğini söyledi.

Bunun üstüne Kanada hükümeti, onarım edilmiş Siemens türbinlerini Almanya’ya sene sonuna kadar göndereceğini açıkladı. Fakat Ukrayna, Rusya’ya yapılan yaptırımların es geçildiğini ifade ederek bu kararı kınadı.

Rusya’nın naturalgaz vanalarını yine açmaması söz konusu
Almanya’nın Rus gazından tamamiyle uzaklaşma taahhüdüne ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin başlangıcından bu yana Rus gazına bağımlılığını yüzde 55’ten yüzde 35’e düşürmesine karşın yetkililer, gaz tedariğinin önümüzdeki aylarda yine başlatılmamasından endişeli.

BBC Türkçe’nin haberine göre, boru hatlarında yaz aylarında buna benzer onarım ve bakım çalışmalarının yapılması normal, yalnız Ukrayna’daki muhabere ve Rusya’ya yapılan yaptırımlar yüzünden bu sene yaşanan hal farklı.

Rusya’nın naturalgaz musluğunu yine açmama olsılığı Almanya’nın yanı sıra İtalya gibi diğer ülkeleri de etkiliyor.

İtalyan enerji şirketi Eni, Rusya’dan mevsim normallerinin altında gaz alabildiğini belirtti.

“Ülkeler bu hale hazır olmalı”
Uluslararası Enerji Ajansı Direktörü Fatih Birol ise Haziran’da yaptığı bildirimde Rusya’nın Avrupa’ya gaz tedariğini tamamiyle kesebileceği ve ülkelerin buna hazırlıklı olması lüzumluliğini vurguladı.

Rusya şimdiye kadar Polonya, Bulgaristan, Hollanda, Danimarka ve Finlandiya’ya yeni ödeme planına uymadıkları gerekçesiyle natural gaz tedariğini kesti.

Avrusturya ve Çek Cumhuriyeti ise naturalgazlarının bir bölümünü Kuzey Akım 1 hattından, diğer bölümünü ise Ukrayna’dan gelen bir boru hattından alıyor.

Almanya’da ekonomik gerileme yaşanabilir
Rusya’dan çıkarak Baltık Denizi’nin altından geçip direk Almanya’daki Lubmin’e ulaşan bin 200 kilometre uzunluğundaki Kuzey Akım 2 hattı projesi amacıyla aşağı yukarı 11 milyar dolar harcandı.

Fakat Ukrayna’daki muhabere sebebiyle bu hat kullanıma açılmadı.

Rusya’nın gaz tedariğini tamamiyle kesmesi halinde endüstride gaza tamamiyle bağımlı olan Almanya’da süratle ekonomik gerileme yaşanabileceği düşünülüyor.

Bazı ürünlerde kıtlık bekleniyor
Alman basınında yer alan haberlere göre eksperler gübre, ilaç, deterjan ve kozmetik ürünlerinde kıtlık yaşanabileceğini söylüyor.

Alman kamu yayıncılık kuruluşu ZDF’ye göre Almanya’nın naturalgaz depolama tesisleri şu anda yalnızca yüzde 64 oranında dolu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir