Kategoriler
Genel

YARINA DİKKAT !

Euro amacıyla k’ritik uyarı! Yarına dikkat
Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı merakla takip edilirken çıkacak kararın Euro’yu net olarak etkileyeceği ifade ediliyor.
Avrupa Merkez Bankası’nın daha agresif bir faiz artırımına gidebileceği beklentisi Euro’yu kuvvetlendirirken; yarın Euro’nun gidişatı çizilecek.

Hürriyet’te yer alan habere göre, küresel enflasyonist r’isk Merkez Bankalarını sıkılaşma siyasetlarında daha agresif adımlar atmaya itiyor. Bunun bir örneğini de Avrupa Merkez Bankası’nda (ECB) görüyoruz. Avrupa doğrultusunda da artan enflasyonun önüne geçilememesinin bir neticesi olarak, ECB’den siyaset faizinde artırıma gitmesi bekleniyor.

İçinde bulunduğumuz haftanın en mühim gündem maddesi olan, ECB Faiz Kararı yarın Türkiye saati ile 15:15’te açıklanacak. Bankanın 11 sene aradan sonra ilk faiz artırımını gerçekleştirmesi bekleniyor. Pazar beklentisi, Avrupa Merkez Bankası’nın 25 baz puan faiz artırımına gitmesi yönündeyken; düzelemeyen enflasyon manzarası sebebiyle faiz artırım beklentisinde 50 baz puan olsılığı de sürpriz bir şekilde kuvvetleniyor.

ECB Başkanı Christine Lagarde, geçen zamanlarda yaptığı açıklamalarda temmuz ayındaki toplantıda 25 baz puanlık faiz artırımına gidilebileceğini belirtirken; gereksinim olunması durumunda 25 baz puandan daha kuvvetli bir faiz artırımı yapabileceğini v’urgulamıştı.

Euro güçleniyor
Euro, faiz artırım beklentisiyle yeni haftaya yükselişle başlarken; dünkü işlemlerde faiz artırımının daha agresif olabileceği olsılığınin kuvvetlenmesiyle, Dolar karşısında 1,02 düzeyinin üstüne çıktı. EuroDolar paritesi, yeni günde de yükselişini sürdürüyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artırımı ve ileriye yönelik vereceği mümkün şahin mesajların Euro’yu daha da güçlendirmesi bekleniyor.

Enflasyonda yükseliş
Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi’nin haziran ayı enflasyon rakamları dün açıklandı. Buna göre; 19 üye ülkeli Euro Bölgesi’nde enflasyon senelik bazda yüzde 8,6 oranına yükselerek tarihi rekorunu kırdı. 27 üye ülkeli Avrupa Birliği’nde ise senelik enflasyon, önceki senenin aynı ayına göre artış göstererek yüzde 9,6 oldu.

Enflasyondaki yükselişte, asli besin ve enerji ürünlerindeki yükseliş öne çıkıyor.

Euro geçen hafta salı günü, 20 sene aradan sonra ilk kez dolar ile eşitlenmişti. Euro’da yaşanan değer kaybında ABD para birimi doların dünyada kuvvetlenmesi ve ECB’nin faiz artırımlarında daha sakin davranabileceği beklentisi etkili olmuştu. Uzmanlar, Avrupa’da işlerin daha da kötüleşebileceği bir senaryoda EuroDolar paritesinde 0,90 oranına kadar bir gerileme yaşanabileceğini bekliyor.

Gökhan Uskuay – Allbatross Portföy Fon Yöneticisi
Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) yarın gerçekleşecek faiz kararı toplantısı öncesinde, faiz artırım beklentileri sürpriz bir şekilde arttı. Bu artışta, ECB Yönetim Konseyi üyelerinin perşembe günkü toplantıda 25 ve 50 baz puanlık faiz artırımlarını tartışacağının kaynaklara dayandırılarak haberleştirilmesi etkili oldu. 50 baz puanlık artırım beklentisi bu haberin etkileri ile yüzde 35’ten yüzde 60’a yükseldi. Eylül ayında ise, 100 baz puanlık bir faiz artırımı fiyatlanmaya başlandı.

Allbatross Portföy olarak bizim beklentimiz, temmuzda 25 ve eylülde 50 baz artırım yönündedir. Euro Bölgesi’nde enflasyon kırılımına baktığımızda, yarısının enerji başka büyük bir kısmının besin kaynaklı olduğunu görüyoruz. Euro Bölgesi’nde enflasyon, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin tesirlerini yansıtıyor. Bu yüzden pazarının fiyatladığının aksine ECB’nin yarınki toplantıda 25 baz puan artırmasını bekliyoruz. Daha çok bir artırım ve eylül ayına dair kuvvetli bir sinyal; tahvil spread’lerini (alış-satış farkı) açılmasına namacıyla olacağı amacıyla ECB yönünden tercih edilmeyecektir.

Sonuç olarak, 25 baz puanlık bir artışı pariteyi gene 1.00 oranına geriletebilir; 50 baz puanlık artış ise 1,03’e yükseltebilir. Toplantıda 1,00-1,03 bandında seyir izlenir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir