Kategoriler
Genel

yaş şartı…

Emeklilik şartları ile ilgili bilinmeyen bir detay ortaya çıktı. Bu şartı taşıyanlar erken emekli oluyor, ödenmesi gereken prim gün sayısının dörtte biri kadarı yetiyor. Emeklilik yaş haddinden indiriliyor ve erken emeklilik yolu açılıyor. Sağlık kurulu raporu ile belgelenmesi gerekiyor, o hastalar malulen emekli oluyor. Ayrıca engelli çocuğu bulunan kadın çalışanlar da erken emeklilik hakkından yararlanabiliyor.

Bu durumda olan kadın çalışanların, prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, ödenen prim gün sayılarına ekleniyor. Ağır engelli çocuğu olan kadın çalışanların prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, emeklilik sürelerinden düşülüyor. Böylece erken emekli olarak emekli maaşı alabiliyor. Parkinson tanısı konulan vatandaşlar için de malulen emeklilik imkanı bulunuyor. Çalışma gücünde en az yüzde 60 kayıp olan ve bunu raporla belgeleyenler, prim gün sayısına göre malulen emekli oluyor. İşte erken emeklilik ve malulen emeklilik ile ilgili bilinmeyen detaylar…

Erken emeklilikle ilgili kritik detay belli oldu. Gerekli şartları taşıyanlar erken emekli olabiliyor. Emeklilik tarihi öne çekiliyor. Sağlık raporu şartı bulunuyor. Bazı hastalıklarla mücadele eden vatandaşlar için de malulen emeklilik imkanı sunuluyor. Yüzde 60 iş göremez raporu gerekiyor. Hürriyet yazarı Noyan Doğan, bugünkü köşesinden çalışanların en çok merak ettiği soruları yanıtladı. İşte o soru ve cevaplar…

Eşimin doğum tarihi 1980, sigorta başlangıç tarihi 15.5.1998 ve toplam 2366 gün ödenmiş primi var. 2016 yılında down sendromlu bir oğlumuz oldu. Ayrıca 21 yaşında bir oğlumuz daha var. Eşimin emeklilik şartları nelerdir?

Normal şartlarda eşiniz 20 yıl çalışıp, 5975 prim gün ile 54 yaşında emekli olabiliyor. Ancak engelli çocuğu bulunan kadın çalışanlar erken emeklilik hakkından yararlanabiliyor. Bu durumda olan kadın çalışanların, prim ödeme gün sayılarının dört biri, ödenen prim gün sayılarına ekleniyor. Ağır engelli çocuğu olan kadın çalışanların prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, emeklilik yaş hadlerinden indiriliyor. Böylece erken emekli olabiliyor ve emekli maaşı alabiliyor. Bunun için başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede ağır engelli çocuğun varlığının sağlık kurulu raporu ile belgelenmesi gerekiyor.

GEÇMİŞE YÖNELİK MAAŞ ALAMAZSINIZ

Babam vefat edeli 6 yıl oldu, annem 3 yıl önce evlendi. Ben de boşandım ve babamdan maaş almaya hak kazanıyorum. Annemin almadığı 3 yıllık maaşı geriye dönük talep etme hakkım var mı?

Boşandığınız tarihten itibaren babanızdan yetim aylığı almaya hak kazınırsınız. Yeni boşanmışsanız, geçmişe yönelik yetim aylığı bağlanmaz. Ancak üç yıl önce boşanmışsanız ve maaş için yeni başvurmuşsanız 5 yıllık zaman aşımı süresi geçmediğinden geçmişe yönelik maaş talebinden bulunabilirsiniz.

BORÇLANMA EMEKLİ YAŞINI ÖNE ÇEKMEZ

1971 doğumluyum. Sigorta girişim 1991. Askere 1995’te gittim. Şu anda benim 5 bin 28 prim günüm var. Askerlik borçlanması yatırırsam yaşı öne çeker miyim?
25 yıl çalışıp, 5525 prim gün ile 52 yaşında emekli olabiliyorsunuz. Sürekli çalıştığınızı kabul edersek çalışma yılınızı doldurmuşsunuz ancak 497 gün prim eksiğiniz bulunuyor. Yaş açısından da emekliliğinize bir yıl var. Bu durumda bir yıl daha çalıştığınızda 365 gün prim günü tamamlıyorsunuz ve geri 132 gün prim gün eksiğiniz bulunuyor. Bunu da askerlik borçlanması ile kapatıp, gelecek sene emekli olabilirsiniz. Askerlik borçlanması yaparak emeklilik yaşını öne çekemezsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir