Kategoriler
Genel

YASAKLARI BİLDİRDİ

Son Dakika! “Korona olay artışı 40 katına çıktı” diyen Bakan Koca’dan flaş açıklama.Son dakika! Son dönemde tekrar tırmanışa geride bıraktığımız koronavirüs olaylarına dair dşayetlendirmelerde tespit edilen Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, “Vaka artışı 40 katına çıktı, hastane yükü 3 kat kadar arttı” ifadesini kullandı. Yeniden kapanma olup olmayacağı yönündeki soruya da cevap veren Bakan Koca, “Yeniden kapanma ve aynısı haller olmayacak. Aşımız var, ilacımız var, tedbirlere devam” dedi. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısının sonrasında gazetecilerin sorusu üstüne yaptığı açıklamada, Avrupa’daki Kovid-19 dalgasını Türkiye’nin 4-5 hafta evvelce görmeye başladığını belirtti.

Şu dönem, günlük olay adedinda Almanya, İtalya, Fransa gibi ilerlemiş Avrupa ülkelerinde 100 binleri geride bıraktığımız olayların görüldüğünü ifade eden Koca, “Bizde ise giderek yükselen bir olay adedi bulunduğunu görüyoruz. Vaka adedinin artışıyla eş güdümlü hastane yükü aynı oranda artmıyor. Vaka adedi artışı şu an günlük 40 katına kadar çıkmış halde. Hastane agırlıgı ise şu durumda 3 kat fazlalaştı O anlamda ciddi bir hastane yükümüzün olmadığını çok rahat söyleyebiliriz. Yoğun bakımlarda da bu artışların dikkat çekici ve ciddi olmadığını görüyoruz. Artışın aynı oranda olmadığını kolaylıkla söyleyebiliriz” diye konuştu.

Vatandaşların bu dönemde hatırlatıcı güncel dozlarını kesinlikle yaptırmalarını, bilhassa 50 yaş üstü, kritik, riskli olanların aşıyı titizlikte uygulamalarını önemsediklerini altını çizen Koca, “Bir de gene riskli, 50 yaş üstü, süreğen hastalığı, ek hastalığı olan bireylerin de kalabalık ortamlarda maskelerini her vakit bulunduğu gibi takmalarını ısrarla öneriyoruz. Yerli aşımız son derece etkili. Sonuçlarından memnunuz. TURKOVAC tercihinde ve önerisinde hassasiyet gösterelim.” açıklamasında bulundu. Kovid-19’la mücadelede elde edilen neticelere işaret eden Koca şunları kaydetti; “Kalabalık ortamlarda riskli isek maskeyi takmamız gerekliliğini, şayet kendimizde üst solunum yolu enfeksiyonu sendromu sahip olunan ise başkasına bulaştırmamak amacıyla maskeyi esasen takmak gerekliliğini biliyoruz. Riskli olan bireylerin şayet bir sendrom varsa erken dönemde testlerini yaptırıp, şayet pozitifse o halde ek hastalığı varsa ilaca başlama hali söz hususu olabilir. Dolayısıyla elimizde ilacımız var, aşımız var. Kişisel tedbirlere uyarak Kovid’le yaşamayı bundan sonra öğrendik.

Kovid bitti mi? Bitecek mi? Bitmeyecek. Bir influenza gibi düşünün. Zaten son dönemde de bulguları grip aynısı seyrediyor. Daha çok boğaz ağrısı, burun akıntısı ve ateşle seyrediyor ve yanında de kas ağrılarını görüyoruz. Ağır influenza tablosu gibi gelişiyor. Ama ek hastalığı olanlarda bu bulgular daha dikkat çekici, hastaneye yatışa kadar giden neticelere sebep olabiliyor. Onun amacıyla biraz daha dikkatli olmamız lazım.” Yeni yoğun bakımlar açılmasının söz hususu olup olmadığı sorusu üstüne Koca, “Hayır, şu an yenilerin açılması gibi bir hal yok. Panik havası yok ama biz bundan sonra tedbirlere devam ederek Kovid’le eş güdümlü nasıl yaşamamız gerekliliğini biliyoruz. Nerede maske takılması gerekliliğini, nerede kendimizi korumamız gerekliliğini bundan sonra hepimiz biliyoruz. Yeniden kapanma ve aynısı haller olmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir